София доставяше на Киев гориво и жизненоважни оръжия от съветската епоха, но трябваше да пази доставките в тайна заради промосковски настроените политици в правителството. През пролетта на 2022 г. украинската армия изпитваше отчаян недостиг на гориво и съветски боеприпаси за борбата с руснаците. Спасението дойде неочаквано от България, съобщават politico.eu и WELT от медийната група на Axel Springer, като се позовават на интервюта с украинския външен министър Дмитро Кулеба, бившия български премиер Кирил Петков и финансовия министър Асен Василев. Според тях, в първите дни на войната около 40% от горивото за Украйна и около 1/3 от изразходваните снаряди са идвали от България. Доставките на муниции за около 2 млрд. евро са били платени от САЩ и Великобритания.
След като е изпратил над 150 000 снаряди от своите запаси в Европа, Пентагонът отправя в Украйна снаряди от своите военни складове в Израел и в Южна Корея, съобщава в-к New York Times. Двете страни са дали съгласие за това, докато нарасне военното производство в САЩ. Месечно Украйна използва около 90 000 снаряди, което е два пъти повече от произвежданите в Европа и САЩ, твърди изданието.
Премиерът на Нидерландия Марк Рюте обяви на среща с президента Джо Байдън, че ще последва Германия и САЩ и ще достави батарея за противовъздушна отбрана „Пейтриът” за Украйна.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен на среща във Вашингтон с британският външен министър Джеймс Клевърли определи като неприемливи претенциите на Москва, Киев да приеме „новите териториални реалности“ и да се откаже от окупираните от руските агресори територии. На обща пресконференция Блинкен добави, че съюзниците ще осигурят всичко необходимо на Украйна да се противопостави на руската агресия.
Институтът за изследване на войната – ISW съобщи, че очаква руският лидер Владимир Путин на 18 януари в своята реч по повод 80 години от пробива на блокадата на Ленинград (Санкт Петербург), официално да обяви война на Украйна и военна мобилизация.
Путин вече поиска от Държавната дума да прекрати действието в Русия на устава на Съвета на Европа, европейските конвенции за борба с тероризма и за защита правата на човека.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
В събота , 22 март, минималните температури ще бъдат от минус 2 до 3°. В София ще е около 0°. През деня ще е слънчево с разкъсана висока облачност, над Западна и Централна Северна България предимно значителна средна и висока. Ще духа слаб, в..
В "България днес" на 21 март ви разказваме за това как в Албания все още пазят богатството на старите български народни говори. Монография по темата издаде неотдавна българистът от Тиранския университет д-р Миранда Бело,а ние..
Българската образователна система и Законът за предучилищното и училищното образование нямат т.нар. езикова интеграция, призна министърът на образованието Красимир Вълчев пред ресорната парламентарна комисия. По думите му, това означава ако едно..
България, далечна като мираж, се оказва любима за човек, който никога не е стъпвал в страната ни. От близо 50 години г-н Джаянта Чакрабарти следи всичко,..
Министерството на туризма организира широкомащабна международна рекламна кампания в каналите National Geographic и 24 Kitchen, част от групата на The..
Един от двата големи профсъюза в България - Конфедерацията на независимите синдикати в България, организира тази сутрин протест до сградата на..