Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България изпраща нова помощ за Турция и Сирия

Снимка: БГНЕС

По-голяма част от българските спасителни екипи вече са се прибрали от Турция. В момента се връщат още 80 човека, а там все още остават 4-ма военни медици, каза пред БНР гл. комисар Александър Джартов - директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Той отчете, че България е била от най-активните държави, които изпратиха екипи опустошителното земетресение. По думите му на този етап не се предвижда ново изпращане на хора.

Според Джартов изпращането на спасители в Сирия е безкрайно сложно. Рискът е много висок. Работи се по осигуряване на хуманитарна помощ. Пратката е готова и чака при възможност да излети със "Спартан" още днес.

"За Турция осигуряваме хуманитарна помощ. Очакваме днес да започне товаренето на тази помощ. Тя включва палатки за около 800 човека, те са оборудвани с отоплителни уреди. Има одеяла, спални комплекти", допълни Джартов.

Броят на жертвите от земетресението в Турция и Сирия надхвърли 41 200 души, като в Турция загиналите  са 35 400 души. Много хора в пострадалите области напускат домовете си. Повечето издирвания вече приключват и започва събаряне на сградите и разчистване на руините, но на места спасителите продължават работа. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 38

В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..

публикувано на 13.02.25 в 12:00
Атанас Запрянов

Министърът на отбраната обсъжда в Брюксел дългосрочната подкрепа за Украйна

Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..

публикувано на 13.02.25 в 06:35

Климатологът проф. Георги Рачев: Състоянието на въздуха ни прави равни

Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..

публикувано на 13.02.25 в 06:10