Православните християни днес отбелязват Тодоровден, известен още като Конски Великден. Според традицията конете се захранват, а след това се правят конски надбягвания, наречени кушии. Замесва се също Тодоров хляб, върху който се поставя стилизирана свещена фигура на подкова и на конска глава.
В иконографията и в народния календар Св. Теодор Тирон е представен като конник змееборец, което показва неговата победа над езичеството. “Това е свързано с прабългарския етнически елемент при създаването на единната българска народност. Прабългарите са били конен, войнствен народ, и оттам идва връзката на празника Тодоровден с почитането на коня – символ на небесното начало и на слънцето, който се приема за космически посредник между долния и горния свят”, казва Илия Вълев от Института за етнология и фолклористика към БАН.
В София празникът ще бъде почетен с тържествен ритуал и конни състезания в кв. “Бенковски”, а президентът Румен Радев ще бъде гост на празника в пловдивското село Царацово.Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция „Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..
Сутринта на Коледа вече навсякъде се е разнесла най-радостната вест на Земята – че се е родил Божият син, затова денят е особен и трябва да се отпразнува..
Всеки празник има свой аромат, "одежди" и мелодии. Така е и с Коледа. "За Коледарските песни и тяхното предназначение малко се знае, и малко се говори,..