Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гонят духовенството от Киево-Печорската Лавра

До катедралата "Успение Богородично" в Киево-Печорската лавра в Киев, Украйна, 7 януари 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Властите в Украйна наредиха снощи на Украинската православна църква, свързана исторически с Русия, да напусне до края на месеца манастирския комплекс Киево-Печорска Лавра.

Светата обител, известна още като руският Йерусалим, е основана през ХI век, по времето на великия княз Изяслав. В края на XVI и началото на XVII в. манастирът е бил подчинен на константинополския патриарх и станал център на противопоставянето между Православната църква и католическата уния. На два пъти, през 1596 и 1598 г. униатите правили безрезултатен опит да завладеят манастира и обширните му имения. В наши дни, той е център на православното поклонничество, под юрисдикцията на Украинската православна църква, където се помещават Киевската митрополия, Духовната академия и Семинарията. От 1990, Лаврата е под защитата на ЮНЕСКО, а от 2008 нейният комплекс е държавна собственост.

В изявление на Украинското министерство на културата се посочва, че на УПЦ е било наредено да напусне 980-годишния манастирски комплекс, защото "е нарушила условията на споразумението относно използването на държавната собственост", но не се предоставят никакви подробности. От своя страна УПЦ посочи, че е прекъснала връзките си с Московската църква-майка, заради войната в Украйна, но въпреки това се е превърнала в жертва на политически лов на вещици.

Още от октомври, украинските служби за сигурност претърсват периодично храмовете на УПЦ, преследват нейни служители, епископи и финансови спонсори и започнаха наказателни дела срещу десетки нейни свещеници. Като причина за гоненията те посочват, че са открили проруска литература в църковни помещения, както и че в Лаврата се укриват руски граждани. УПЦ многократно отхвърли тези твърдения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10
Петър Богдан Бакшев, нарисуван от Васил Горанов

Репродукция на първата българска история от XVII в гостува в президентството

Репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“ - първият исторически трактат за България, предшестващ с близо век знаменитата "История славянобългарска" на отец Паисий, ще бъде представен днес от 11.00 часа в..

публикувано на 21.05.24 в 06:30
Софиянци се тълпят да прочетат царския манифест с указа-закон за новата власт на превратаджиите

Български уроци – защо един военен преврат не води до "обнова"?

Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция , забраняват партиите и македонската..

публикувано на 19.05.24 в 05:30