Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

53% от българите са религиозни, но 58% вярват в Бог

Снимка: БГНЕС

53% от българите заявяват, че са религиозни. Близо една трета (29%) не се възприемат като религиозни хора, а 9% са атеисти. Други 10% нямат отговор на въпроса. Това показва изследване за религиозните нагласи на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ (GIA) в 61 държави, покриващо две трети от глобалното население.
Обществото ни е позиционирано малко под средата в „класацията“ по декларирана религиозност в глобален мащаб, близко по нагласи до другите източни държави от ЕС, но по-религиозно от тези, в западноевропейските държави.
През последните години делът на определилите се като религиозни се запазва, но атеизмът като че ли расте. За сравнение през 2014 г. отново една втора (52%) от българите се определят като религиозни, 36% казват, че не са вярващи, а 3% са атеисти.
Изследването показва, че вярващите в съществуването на Бог българи (58%) са повече от определящите се като вярващи изобщо. Близо една четвърт смятат, че Бог няма, а 15% не са съвсем сигурни.
34% от българите вярват, че има живот след смъртта, 39% не вярват, а 20% не са сигурни.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Четници от ВМОРО, Илинденско-Преображенското въстание

Преди 131 години в Солун български интелектуалци основават ВМОРО

Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..

публикувано на 23.10.24 в 10:15

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25