Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна свещеният за мюсюлманите месец Рамазан

Снимка: БГНЕС

В следващите 30 дни над 1,8 млрд. мюсюлмани по света ще съблюдават свещения месец Рамазан. От изгрев до залез слънце те трябва да се въздържат от храна и вода.

След залез слънце на 22 март във всички джамии на България беше отслужена първата молитва през мюсюлманския пост. Рамазан е един от трите месеца с голямо значение за мюсюлманите.

"Рамазан е кулминацията на поклонението и на религиозния живот, който прекарваме през годината. Рамазан е заряд, от който всеки един от нас се нуждае", каза в своето послание главният мюфтия Мустафа Хаджи.

По традиция в този месец вярващите правят милосърдни дарения и осигуряват вечерите наречени ифтар, така че никой да не остане изоставен. Постът завършва с големия религиозен празник Рамазан Байрам.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършват се 145 от първата украсена елха в София

Първата модерна за времето си Коледа се празнува в България през 1879 г. Тя е по европейски образец - с елха, зимни кънки и подаръци. Тогава Младият Александър Батенберг, едва станал български княз, се заема да модернизира страната във всяко едно..

публикувано на 23.12.24 в 13:30

Православните християни почитат свети Наум Охридски

Българската православна църква почита днес свети Наум Охридски. Наум е средновековен български учен и книжовник, роден около 830 г. и починал на 23 декември 910 г. Той бил от благороден произход, но оставил всичко и последвал славянските равноапостоли св...

публикувано на 23.12.24 в 06:10
Васил Друмев – митрополит Климент Търновски

Митрополит Климент – в служба на Бога и Отечеството

В светската летопис на следосвобожденска България, митрополит Климент Търновски е известен като Васил Друмев – бележит книжовник и общественик, той води изключително духовен, християнски живот. За езиковедите той е сред най-ярките ревнители на..

публикувано на 10.12.24 в 12:50