Представителите на българската диаспора в Молдова са съпричастни към изборите в прародината. Там живеят около 65 хил. българи, а това е около 2 % от населението на страната - основно наследници на преселниците от България от началото на 19-и век.
Българските граждани в Молдова отдавна са запознати с условията за гласуване и активно попълват и подават онлайн своите заявления да участие в изборния процес - на хартиен носител документът се попълва само при гласуване на място в сградите на Посолството и Консулската служба в Кишинев и Консулството в Тараклия.
8 са избирателни секции, където сънародниците ни в Молдова избират състав на българския парламент – освен в Кишинев и Тараклия, се гласува в градовете Твърдица (Твáрдица) и Кахул, както и в населените места от Автономното териториално образуване Гагаузия в Молдова – село Копчак, градовете Комрат, Чадър-Лунга и Вулканещи. Като точните адреси са публикувани на страницата посолство ни в молдовската столица, както и на сайта на МВнР.
Една от секциите, с най-активни избиратели е тази в Твърдица, град с компактно българско население. "Хората с българско гражданство са около 5 хиляди, затова се открива такава секция" – обяснява ни Алла Кара, жител на Твърдица и ръководител на местния Музикален колеж, в който се изучава българската фолклорна традиция:
"Ние се опитваме да информираме хората да не забравят, че трябва в този ден да се явят и да гласуват. Да, идват, има добра организация. Изборната секция се организира в сградата на кметството и в нашия район тук също има и други изборни секции - в град Тараклия е по-голямата. Хората се интересуват и се вълнуват като наближат избори, после следят резултатите, има и много емоции покрай тях – някои са щастливи, други разочаровани. Хората се надяват на по-добър живот."
А подобряването на живота си избирателите от Молдова свързват с надеждата за по-активна държавна политика спрямо българската диаспора зад граница.
Снимки: glaspress.rs, Гергана Манчева
На изборите на 27 октомври т.г. е имало проблеми и в двете фази на процеса – при подаването на гласовете и при тяхното отчитане, заяви пред БНР бившият служебен вътрешен министър Иван Демерджиев. По думите му, няма как правителството да отрича твърде..
Двеста четиресет и девет проекта за производство на ток от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия на стойност около 526 млн. лв. ще бъдат финансирани по Националния план за възстановяване и устойчивост, съобщиха от Министерството на..
Днес отбелязваме Международния ден на биосферните паркове, обявен по Програмата “Човекът и биосферата” на ЮНЕСКО. По този повод още през втората половина на октомври регионалните поделения на Министерството на околната среда и водите започнаха да..
В Генералното консулство във Валенсия днес е постъпил сигнал за още един български гражданин, който е в неизвестност след наводненията, съобщи БНТ...
Веселин Диманов – режисьор на най-гледания документален филм “Моралът е доброто”, стана “Будител на годината” 2024. Неговата лента разказва за юриста и..
Заупокойна панихида за Архангелова задушница беше отслужена от патриарх Даниил във Военния музей-костница на софийските Централни гробища. В посланието..