Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Македонските българи искат да участват в промените на конституцията

Снимка: БГНЕС

Отворено писмо до президента на Северна Македония изпратиха от Сдружение Културен център „Иван Михайлов” в Битоля. Членовете на заличеното от властите сдружение настояват да участват в изработването на предложението за промяна в македонската конституция, чрез което българите ще бъдат включени в основния закон, по ангажимента поет в преговорите с ЕС. 

„Нищо не може да отмени факта, че в Северна Македония има български въпрос, който може да бъде решен само с инструментите на демокрацията и на върховенството на закона. … Сигурни сме, че разбирате, че не може да обсъждате нашия статут зад гърба ни и да твърдите, че търсите решение“, се казва в писмото, съобщава БТА.

Македонските българи призовават Пендаровски „да не се заиграва с термина "малцинство", защото не се смятат за малцинство“; да не агитира в ЕС, че македонските българи са фашисти и да помоли службите за сигурност да не харчат напразно парите на данъкоплатците за създаване на фалшиви български сдружения, както и да не разчита на „корумпиране на отделни обществени лица в София”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Втори ден на консултации при президента за съставяне на нов кабинет

На втория ден от консултациите при президента Румен Радев за съставяне на правителство лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов изрази увереност, че е възможно да има кабинет в рамките на новото Народно събрание. Той аргументира..

публикувано на 25.06.24 в 14:02

Кремълската дезинформация е сред главните инструменти за вътрешнополитическите процеси у нас

Последните избори преминаха под сянката на кремълската дезинформация, която е един от главните инструменти за вътрешнополитическите процеси в страната ни, заяви служебният военен министър Атанас Запрянов на кръглата маса “Изграждане на..

публикувано на 25.06.24 в 13:45
Андрей Янкулов

Нито една присъда по 57 ключови разследвания за корупция по високите етажи на властта през м.г.

2023-та е поредната година, в която корупцията по високите етажи на властта остава скрита, тъй като водените наказателни производства не отразяват същинското състояние на корумпираност на публичния сектор, гласи един от изводите в Годишния..

публикувано на 25.06.24 в 13:41