Пещера „Бисерна“, в околностите на град Шумен, вече е достъпна за туристи. Природната забележителност може да се види два пъти годишно – през пролетта и през есента, за по около два месеца, преди да настъпи периодът на зимуване на прилепите. Ограниченията са заради колониите от 14 вида прилепи, които живеят тук.
Тя е се намира в местността „Кьошковете“ и до нея се стига по два добре обозначени пешеходни маршрута. „За да се насладите на цялото й великолепие, трябва да се екипирате с топло яке и удобни обувки и да дадете пълна воля на въображението си“, каза в интервю за БНР – Шумен, Ирина Павлова от дирекцията на Природния парк „Шуменско плато“. Според нея, в дните на достъп през миналата година, „Бисерна“ е била разгледана от близо 2000 туристи. Пещерата е на 3 500 000 години, а туристическата разходка е около 800 метра в едната посока .
Пещерата е известна също с името „Зандана“, но е възприето по-красивото „Бисерна“, заради прекрасните бели скални пещерни образувания, покрити с блестящи водни капки. Посещението става само след предварително записване, което трябва да се направи в делничните дни.
Съставил : Венета Николова
Снимки: Природен парк „Шуменско плато“
Одеона на Филипопол е отправна точка за нови туристически маршрути в Пловдив. Това заяви министърът на туризма Евтим Милошев, който посети реставрирания обект в центъра на града. Античната забележителност е част от древния форумен комплекс и официално..
В наши дни в пристанището на Поморие са пуснали котва предимно яхти, а старите дървени рибарски лодки са заменени с модерни, снабдени с мощен двигател съдове. Традиционният поминък на черноморското ни градче, свързан с риболова е напът да изчезне,..
Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление. Празничните украси, музиката, въртележките и сергиите, преливащи от лакомства иръчно изработени..