Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България се завръща на Панаира на книгата в Лайпциг

Снимка: AFP

След близо четвърт век отсъствие България се завръща на Международния панаир на книгата в Лайпциг, Германия, който започва днес и ще продължи до 30 април. Последното участие на България е било през 1999 г., когато страната ни беше фокус на Панаира. В това издание на панаира страната ни ще бъде представена с Национален щанд, който ще бъде открит от министъра на културата Найден Тодоров. Щандът ще е в рамките на  пространството на проекта "Традуки". България е страна партньор на "Традуки" – програмата за подкрепа на преводи в Югоизточна Европа и немскоезичните страни.

Двама български автори – Георги Господинов и Йоанна Елми, ще се представят  в литературната програма на панаира "Лайпциг чете". Георги Господинов ще бъде на разположение на  издатели и  читатели на 28 април от 16:30 ч. в  общото пространство на „Традуки“ – “Kafana” („Kафене“), Halle 4, stand D407.

На 29 април от 13:00 ч. в Halle 4, Stand E406, Георги Господинов и Йоанна Елми ще се представят заедно. Концепцията за съвместното им участие е озаглавена "Тhe  Present Past/Настоящото минало”, а фокусът на срещата ще бъде върху теми като "Политики",  "Памет" и  "Травма". Ще има осигурен превод на немски език.

Гостуването на Георги Господинов на Международния панаир на книгата в Лайпциг е само дни след като стана ясно, че романът му "Времеубежище" влезе в краткия списък с номинирани за престижната награда "Букър".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05
Служебният министър Найден Тодоров

Работещите в културата не създават вкуса на обществото, каза министър Тодоров

"По един уникален начин е намерено, как всеки сектор в културата да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да спечелят повече..

публикувано на 08.07.24 в 09:04
Монаси от манастир в Дхамаршала, Индия

Монаси от Тибет представят в Бургас хималайската култура

Монасиот Тибет пристигат на 6 юли в Бургас. Делегацията от Фондация за хималайска култура включва Лобсанг Фънтсок – председател, трима монаси, близки до Далай Лама, десет автентични танцьори, които съчетават в движенията си музика, колорит и..

публикувано на 06.07.24 в 09:15