Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва най-големият български фолклорен фестивал в Северна Америка

900 танцьори ще се включат в 13-ото издание на „Верея“, съобщи за Радио България организаторът му Константин Маринов

4
Снимка: архив

37 състава от 14 щата на САЩ и 7 танцови трупи от Канада ще се включат в най-големия български фолклорен фестивал в Северна Америка – „Верея“. Неговото 13-то издание започва на 27 април с прожекция на филма „Кавал парк“, но акцент са българските народни хора. Започнал като едно малко събитие преди повече от десетилетие в църквата Св. София,  фестивалът се разрасна и днес трае не един, а цели три дни. „Фолклорът е магия“, казва организаторът на „Верея“ Константин Маринов, а самият той е магьосникът, който кара българите от цяла Северна Америка да вият хора и ситнят ръченица до прималяване.

„В събота, както е по традиция от началото всички състави да се събираме и опознаваме, тази година 900 човека ще празнуваме фестивала. А иначе „Верея“ започва още от 27 април с филм на Богдан Дарев от Сиатъл, казва се „Кавал парк“- много е интересен, разказва за един американец от руски произход – Александър Еплер, завършил Академията за танцово и музикално изкуство в Пловдив с кавал и като се връща в САЩ започва да обучава американците на български традиционни инструменти – заслужава си да с види.“

Ще бъде спазена и традицията в рамките на „Верея“ да се проведе специална хоротека - уроци по танци.

„По покана на ансамбъл „Хоро“ тази година тук е главният хореограф на Ансамбъл „Филип Кутев“ в България Ивайло Иванов. Ирина и Тодор Гочеви, ръководителите на „Хоро“ в Чикаго, го поканиха да им постави танц, а аз предложих да направи един семинар, за да могат хората да видят от различни гледни точки и различни специалисти как се преподава. Защото ние сме състави извън България, някои работят професионално, други не чак толкова и искам да представим различни специалисти, които да дадат някаква насока. Важно е и хората да знаят, че тези, които сме завършили Държавно хореографско училище, а после и Академията, независимо че живеем от много години в чужбина, можем същите неща, както колегите от България“ - обяснява Константин Маринов и продължава:

„В събота, 29 април, започваме в 12 часа на обяд и свършваме в 19 часа. Не бих нарекъл това надиграване, а сбиране на хора, които харесват българското народно творчество. С повечето състави се знаем от много години покрай фестивала „Верея“. Някои от съставите не са се събирали през пандемията и сега с нетърпение чакат да дойдат. А има и състави, които като обявя новата дата в края на фестивала, те започват да работят върху представянето си за следващата година. От миналата година започнахме да обогатяваме фестивала. Ще има филм,  ще има изложба на наши творци от Чикаго - осем художнички и един художник и дърворезбар Огнян Тодоров, наречена „Дами канят 3“.“

Предстои истински фолклорен празник - три дни, в които българите в Чикаго ще танцуват, ще пеят и ще се надиграват.

Репортаж на Елена Цанева, кор. на БНР в Чикаго

Снимки: Facebook/ Константин Маринов


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Дарение от България за българите в албанската Мала Преспа

Поредно голямо дарение за албанския район Мала Преспа, където живеят и хора с български корени, направи Фондация "Българска памет". След молба от кмета на Община Пустец Пали Колевски и заместник-кмета Яни Никола, фондацията е осигурила цялото..

публикувано на 30.04.24 в 19:45
Снимка: Българско неделно училище ,,АБВ Учебна Академия“, Атина

Цветно великденско настроение в българските общности по света

Дните преди православния Великден са озарени с български усмивки и настроение по целия свят. Възпитаници на редица неделни училища в чужбина пресъздадоха народните ни традиции и обичаи, свързани с подготовката на Великден и предшестващите го..

публикувано на 30.04.24 в 10:30

Южната част на Швеция - огнище на българщината в страната

През 2024 г. се отбелязват 110 години от установяването на дипломатическите отношения между Република България и Кралство. Важна област в двустранните отношения е сътрудничеството в сектора на научно-развойната и изследователската дейност, но..

публикувано на 29.04.24 в 19:20