Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български евродепутат не е допуснат в Република Северна Македония

Андрей Ковачев
Снимка: БГНЕС

Евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев, председателят на Фондация  "Българска памет” Милен Врабевски и още трима души не са допуснати на територията на Република Северна Македония. По случай Гергьовден те е трябвало да участват в заупокойна панихида в памет на загиналите в битките за национално обединение български воини в Ново село, Струмица.

Събитието се организира от години от посолството на България в Скопие, Генералното консулство на България в Битоля и Фондация “Българска памет” на българското военно гробище в Ново село.

В своя позиция от българското Министерство на външните работи изразиха силно разочарование от решението на властите в РСМ "да предприемат действия, с които да помрачат тържественото отбелязване на 6 май Гергьовден, като отказаха да допуснат на своя територия българския депутат в Европейския парламент и говорител на групата на Европейската народна партия по въпросите на разширяването д-р Андрей Ковачев, председателя на “Българска памет” д-р Милен Врабевски и още трима български граждани".

Въпреки всичко събитието се е състояло. За първа година то е включвало съвместно богослужение между двете православни църкви, на което са присъствали представители на военно-дипломатическия корпус в Северна Македония и ученици от България. 


Българското военно гробище в Ново село е едно от 471 български военни гробища на територията на РСМ, което преди години е възстановено със средства на “Българска памет”.

От Външното ни ведомство посочват, че недоумение пораждат основанията за отказа - издадена забрана за влизане в Северна Македония.

Във връзка с днешния безпрецедентен инцидент, МВнР подчертава, че заявените претенции за европейска интеграция на Северна Македония изискват най-малкото преустановяване на провокациите към България, българите и представителите на европейските институции. "Българската страна ще постави официално въпроса пред властите в Северна Македония и пред международните ни партньори, тъй като развития от подобен характер оказват негативно влияние върху добросъседските отношения и усилията на българската страна, насочени към възстановяване на доверието и създаване на положителен климат за развитие на двустранните отношения", се посочва в позицията на МВнР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25

Излет за наблюдение на птици в Морската градина на Варна

Природозащитниците от Bulgaria Bird Walks организират днес във Варна разходка за наблюдение на водолюбиви птици и горски обитатели. Планирани за два похода в Морската градина от 9,00 и от 13,00 ч. Подобни излети ще има всеки месец в града, съобщи..

публикувано на 05.01.25 в 06:00