Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български евродепутат не е допуснат в Република Северна Македония

Андрей Ковачев
Снимка: БГНЕС

Евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев, председателят на Фондация  "Българска памет” Милен Врабевски и още трима души не са допуснати на територията на Република Северна Македония. По случай Гергьовден те е трябвало да участват в заупокойна панихида в памет на загиналите в битките за национално обединение български воини в Ново село, Струмица.

Събитието се организира от години от посолството на България в Скопие, Генералното консулство на България в Битоля и Фондация “Българска памет” на българското военно гробище в Ново село.

В своя позиция от българското Министерство на външните работи изразиха силно разочарование от решението на властите в РСМ "да предприемат действия, с които да помрачат тържественото отбелязване на 6 май Гергьовден, като отказаха да допуснат на своя територия българския депутат в Европейския парламент и говорител на групата на Европейската народна партия по въпросите на разширяването д-р Андрей Ковачев, председателя на “Българска памет” д-р Милен Врабевски и още трима български граждани".

Въпреки всичко събитието се е състояло. За първа година то е включвало съвместно богослужение между двете православни църкви, на което са присъствали представители на военно-дипломатическия корпус в Северна Македония и ученици от България. 


Българското военно гробище в Ново село е едно от 471 български военни гробища на територията на РСМ, което преди години е възстановено със средства на “Българска памет”.

От Външното ни ведомство посочват, че недоумение пораждат основанията за отказа - издадена забрана за влизане в Северна Македония.

Във връзка с днешния безпрецедентен инцидент, МВнР подчертава, че заявените претенции за европейска интеграция на Северна Македония изискват най-малкото преустановяване на провокациите към България, българите и представителите на европейските институции. "Българската страна ще постави официално въпроса пред властите в Северна Македония и пред международните ни партньори, тъй като развития от подобен характер оказват негативно влияние върху добросъседските отношения и усилията на българската страна, насочени към възстановяване на доверието и създаване на положителен климат за развитие на двустранните отношения", се посочва в позицията на МВнР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Думата на 2024 година за българите е "Шенген"

"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..

публикувано на 20.01.25 в 13:05

Съветът на ректорите иска по-лек визов режим за чуждите студенти, МВнР не дава "бърза писта"

Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Ивайло Иванов

Полемики около назначаването на началника на политическия кабинет на вътрешния министър

Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева защити решението на новия вътрешен министър Даниел Митов да назначи Ивайло Иванов за началник на политическия си кабинет. Иванов беше освободен от поста главен секретар на МВР през 2021 г. от..

публикувано на 19.01.25 в 15:24