Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфлацията спада, а БВП нараства, според националната статистика

Снимка: НСИ

Инфлацията през април се е забавила до 0,3% спрямо март и до 11,6% в сравнение със същия месец на м.г., показват данните на Националния статистически институт. От началото на годината тя е 3%, а средногодишната - 16,3%. През първото тримесечие икономиката е нараснала с 2% спрямо същия период на 2022 г., а по отношение на четвъртото тримесечие с 0,4%. Според прогнозата на Европейската комисия икономиката ни ще отбележи годишен ръст от 1,5%. В същото време храните и горивата у нас поскъпват, макар и при някои от тях изменението да е с части от процента. Средният тримесечен доход на човек от домакинството за периода януари - март възлиза на 2394 лв. (1223 евро) - с 19,3% повече спрямо същото тримесечие на м.г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БСП взима решение за избора на нов лидер

Днес и утре БСП провежда заседание на 51-вия си конгрес. Очаква се временният председател Атанас Зафиров да направи отчет за изминалия период. Делегатите трябва да гласуват и промени в Устава на партията, с които да се върне старото положение -..

публикувано на 15.02.25 в 10:18

Планинският град Априлци кани за празника на сланината и греяната ракия

В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде кореспондентът на БНР Пламен Христов.  Посетителите ще могат да се насладят на "Бабината гозба" и..

публикувано на 15.02.25 в 09:35

Радостна вест – край Тутракан се излюпи първото пеликанче за сезона

Преди дни в защитената местност "Калимок - Бръшлен" близо до крайдунавския град Тутракан се излюпи първото къдроглаво пеликанче за този сезон, съобщават от Българското дружество за защита на птиците "BirdLife Bulgaria". Родителите му активно се..

публикувано на 15.02.25 в 07:10