Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БАН: Малко вероятно е да приемем еврото до 2025 г.

Снимка: архив

По-висока инфлация в сравнение със средните стойности за Европейския съюз и ниски темпове на растеж – това предвижда макроикономическата прогноза за страната ни до 2025 г. на Института за икономически изследвания на БАН. Според нея малко вероятно е да изпълним критерия от Договора от Маастрихт, от който зависи присъединяването ни към еврозоната до 2025 г. Високите цени на енергоресурсите в международен план и войната в Украйна са изтъкнатите за това причини.

Икономистите прогнозират още реалният ръст на брутния вътрешен продукт да намалее до около 1,7% през т.г., а през следващата той да надхвърли 200 млрд. лв. Прогнозата за икономическия растеж варира между 3 и 3,5 на сто годишно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Въвежда се временен граничен контрол на вътрешната българо-румънска граница

На днешното си заседание правителството прие Решение за временно въвеждане на граничен контрол на вътрешната българо-румънска граница, както и за преустановяване функционирането на граничните контролно-пропускателни пунктове на вътрешната..

публикувано на 18.12.24 в 16:37

Масови оставки на лекари в Сандански, след смъртта на новородено в линейка

МБАЛ “Югозападна болница” в Сандански може да бъде принудена да затвори някои отделения, тъй като 29 лекари са депозирали оставките си пред управителя на лечебното заведение д-р Илия Тонев. БНТ съобщава, че причина за решението им са обидните..

публикувано на 18.12.24 в 12:04

Копие на чудотворната икона на Св. Богородица пристигна в манастира „Св. Георги Победоносец“ в Поморие

С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, в манастира „Свети Георги Победоносец“ – Поморие беше посрещнато копие на чудотворната атонска икона на света Богородица „Скоропослушница“. На сайта си Българската..

публикувано на 18.12.24 в 11:17