Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национален протест поиска строги наказания за убийците на пътя

Снимка: Таня Милушева

На национален протест срещу войната по пътищата демонстранти в множество населени места поискаха строги санкции за шофиращите с превишена скорост и под въздействието на алкохол и наркотици, както и ефективни наказания за причинилите на тежки катастрофи и завишен контрол от страна на МВР.

В София акцията се проведе на пешеходната пътека на бул. “Сливница”, където загинаха момче и момиче, ударени от движещ се с висока скорост автомобил.

Протестът ще продължи, докато не видим реална промяна от отговорните институции”, заяви един от неговите инициатори Георги Тодоров. По думите му, приетите на първо четене промени в Наказателния кодекс не удовлетворяват напълно.

Между първо и второ четене очакваме допълнения, с които да се въведе изцяло институтът на пътното убийство в законодателството, да бъде криминализирано шофирането със скорост, превишаваща с над 50 км/ч позволената, карането без шофьорска книжка. По Закона за движение по пътищата също има много работа”, добави Тодоров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 11 февруари 2025 г.

"България днес" на 11 февруари е своеобразен културен афиш на събития, свързани с българската общност в чужбина. Ще започнем с покана за концерт в Брюксел по повод Деня на влюбените и Трифон Зарезан с участието на сопраното Анета Тодорова. Ще..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Международните летища в България ще бъдат оборудвани с анти-дрон системи

Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер Гроздан Караджов и представители на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица,..

публикувано на 11.02.25 в 17:42

"Трансперънси Интернешънъл" отчита влошаване на индекса за корупция

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от неправителствената организация Transparency International. С 43 точки индекс България е на 76-о..

публикувано на 11.02.25 в 12:01