„Мигът, в който светлината се изправя срещу мрака и започва постепенно да го побеждава, винаги е вълшебен. Тази гледка пречиства съзнанието, носи наслада, мир, надежда, топлина. За щастие, имаме възможност да се докосваме до тази магия всеки ден – с всеки изгрев на слънцето. Но има едно утро, в което посрещането на новия ден е особено специално – Джулай морнинг.“
Това гласи поканата на община Шабла за музикалния фестивал, посветен на първия юлски изгрев. И тази година той ще се проведе по традиция на къмпинг „Добруджа“, под звуците на вечните български рок хитове, изпълнени от групите КОНКУРЕНТ, HEADMASTER, ROCKFIRE, RED HOUSE, ERIDAN, DO SHO BAND, ФАРА БЕНД. Още за летния празник научаваме от Цветелин Йорданов, зам.-кмет на гр. Шабла, в интервю за Радио България:
„Основното събитие ще е, разбира се, на 30 юни срещу 1 юли и цяла вечер ще свирят различни групи – отбелязва Цветелин Йорданов. – За първи път го правим в два поредни дни, като в събота вечерта, на 1 юли, на същото място отново ще има много групи, които ще представят както традиционна музика, така и малко по-нестандартна, свързана с този празник. Надяваме се времето да е хубаво, да имаме гости и всички да се забавляваме.“
За разлика от Западна и Централна България, където през юни валя почти непрестанно, в Шабла времето е слънчево и типично за сезона.
„Сезонът започва добре – продължава зам.-кметът на Шабла. – Имаме резервации. Юли и август отвсякъде ще се пълни с летуващи. Температурата на водата се вдигна, така че се очертава прекрасно време за плаж. По отношение на чистотата на морето, властите измерват постоянно качество на водата. Нито при нас, нито при Румъния има някакъв проблем. Водата е чиста бистра няма примеси. Има риба, а щом има значи водата е чиста.“
Допреди няколко години доста от местата за настаняване в Шабла, предимно бунгала около къмпинг „Добруджа“, бяха позагубили приличния си вид, заради неясноти около собствеността и начина на трайно ползване. Това наложи намесата на администрацията на Общината, която успя да събуди интереса у собствениците и стопаните към тези места за настаняване, за да ги преведат във вид, в който могат да бъдат ползвани:
„Те бяха едни стари бунгала, махна се тази ужасна грозна гледка. Беше опасно и от пожарна гледна точка, хигиенична и от всякаква. През последните години има доста сериозен интерес към къмпинга и към други места в тази част във връзка с туризма. Очакваме влизането на общ устройствен план, който е наистина на финала. Минахме през националния експертен съвет, което според мен ще отпуши възможността за развитие на един екологично съобразен туризъм. Концепцията е да бъде запазен този облик, да бъде хармонизиран с природата. Нямаме идеи да правим големи комплекси, хотели и пр., по-добре малки, които да предлагат по-качествена услуга.“
По думите на кмета на община Шабла Мариан Жечев, именно дивата красота на Шабла, просторът и къщичките тип бунгала, които се вписват в природата са сред най-предпочитаните. От друга страна, различните културни инициативи, летни фестивали, археологическите забележителности не спират да привличат посетители както от страната, така и от чужбина:
Вижте още:
Снимки: Дарина Григорова
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..