Възлагането на работа, която не е свързана със задълженията по длъжностната ни характеристика, липса на безплатни медицински прегледи на работното място, отказ от заплащане на допълнителния труд, който полагаме, докато заместваме отсъстващ колега – това е само малка част от трудовите нарушения в България, сочи годишният доклад на КНСБ.
Близо 20 000 сигнала за нередности са били подадени към структурите на синдиката в цялата страна. Честа практика е работодателите да не дават на подчинените си възможност да ползват целия си платен годишен отпуск или да им възлагат допълнителна работа по време на отпуск/болничен. КНСБ предлага да бъде въведено "правото на изключване".
Това означава, че след края на работния ден, работодателят не трябва да възлага задачи и да се обажда на своите подчинени. Предложението идва по повод сигнал, подаден от близо 200 души, които посочват, че работят от разстояние и получават задачи по имейл и по телефон след изтичане на работното им време. Това обяви вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов в интервю на Пламен Коцев от БНР – Видин.
"Все по-чести стават злоупотреби с работещите, които продължават да полагат извънреден труд, без той да е законово регулиран и съответно законово изплащан. Все по-често се налага работещите да остават извън времето, което е формирано за труд, работят по време на отпуските, по време на почивните дни, дори и по време на болничен. Това е и заради намаляващия персонал във всяка една сфера. Работата се увеличава и съответно някой трябва да я свърши. Всичко това, обаче, е за сметка на здравето и свободното време на работещите. А в закона има ограничение на работното време, което следва да бъде 40 часа седмично при 5-дневна работна седмица."
Не липсват сигнали, свързани с тормоз на работното място и дори със заплахи на работодатели, сочи годишният доклад на КНСБ. Нормално ли е това?
"Много спешно трябва да бъде ратифицирана Европейската конвенция за насилие и тормоз на работното място за предотвратяване на тези случаи. В нашия Кодекс на труда все още няма дефиниция на понятията "тормоз" и "насилие", когато някой осъществява това спрямо работник или служител. Затова законът много ясно и категорично трябва да каже какви са отговорностите и какви са санкциите при положение, че има такива случаи. Най-често това става в малките населени места, където хората нямат голям избор къде да работят и работодателите се възползват от това", каза Тодор Капитанов.
Българите масово не успяват да използват своите почивки, остават на работа след работно време, не получават дължимото допълнително възнаграждение... Това води до пренатоварване и стрес на работното място, констатират от КНСБ. И все пак, започнаха ли работещите у нас да търсят правата си по-често през последните години? "Категорично да!", заявява Тодор Капитанов и допълва:
"И това се дължи и на информационните кампании, които синдикатите провеждат ежемесечно във връзка с различен вид нарушения. На хората мисля, че вече не им е толкова забавно от ситуацията в страната ни, при положение, че има разпоредби, но тези разпоредби не се спазват. Работещите трябва да знаят, че са налице достатъчно източници, съответно и структури на синдикатите в цялата страна, откъдето могат да получат информация за правата си и съответно какво следва да направят, когато считат, че те са нарушени."
Съставил: Венета Николова по интервю на Пламен Коцев от БНР – Видин
Снимки: БГНЕС, Pixabay, архив
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..