Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църногорският манастир отново е домакин на събора „В Сърцето на Граово“

Снимка: БГНЕС

Поляните на Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян“ край с. Гигинци, Западна България, отново събират гости от цялата страна за празника на граовските фолклор, традиции, бит, култура и дух „В сърцето на Граово“. Съборът се провежда всяка година през вторите почивни дни на юли. Местните хора определят Църногорския манастир като „сърцето на Граово“ и точно с това име неслучайно беше наречен и масовият народен събор, състоял се за първи път през 2018 година.

По традиция, от учредяването си насам  Църногорският събор започва със среща на духовници,  висши държавници, архиереи от БПЦ, представители на културните, политическите и бизнес средите. И тази година традицията ще бъде спазена, като темата на форума е „Пътешествие, което се прави само с един багаж – Сърцето“. Фокусът е върху действителните възможности за туризъм – маршрути и пътеки за културно-исторически, поклоннически и религиозен туризъм и местата за настаняване в региона. 

Домакин на събитието е архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, който изтъкна, че за петото издание на събора ще има жива музика за хорото, която ще следи тези, които играят и според тях ще бъде свиренето и продължителността. Ще има и още много изненади.

Събитието се провежда съвместно с Министерство на земеделието, Обединени български животновъди, Общините Перник, Радомир, Брезник, Трън, Земен и Ковачевци.


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..

публикувано на 24.06.24 в 04:30
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10

Българската народна песен не може да се преведе, но е магнетична за света

Бре, откраднали Еленка, Eленка, мома хубава, та я извели, завели, на хайдушкото сборище. Най-малкото хайдутче, то на Еленка думаше: - Моме, Еленко, Еленко, не бой се, не страхувай се. Ний нема да те убием, убием, да те затрием. Най ще..

публикувано на 18.06.24 в 10:10