Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църногорският манастир отново е домакин на събора „В Сърцето на Граово“

Снимка: БГНЕС

Поляните на Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян“ край с. Гигинци, Западна България, отново събират гости от цялата страна за празника на граовските фолклор, традиции, бит, култура и дух „В сърцето на Граово“. Съборът се провежда всяка година през вторите почивни дни на юли. Местните хора определят Църногорския манастир като „сърцето на Граово“ и точно с това име неслучайно беше наречен и масовият народен събор, състоял се за първи път през 2018 година.

По традиция, от учредяването си насам  Църногорският събор започва със среща на духовници,  висши държавници, архиереи от БПЦ, представители на културните, политическите и бизнес средите. И тази година традицията ще бъде спазена, като темата на форума е „Пътешествие, което се прави само с един багаж – Сърцето“. Фокусът е върху действителните възможности за туризъм – маршрути и пътеки за културно-исторически, поклоннически и религиозен туризъм и местата за настаняване в региона. 

Домакин на събитието е архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, който изтъкна, че за петото издание на събора ще има жива музика за хорото, която ще следи тези, които играят и според тях ще бъде свиренето и продължителността. Ще има и още много изненади.

Събитието се провежда съвместно с Министерство на земеделието, Обединени български животновъди, Общините Перник, Радомир, Брезник, Трън, Земен и Ковачевци.


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20
Снимка: Регионален етнографски музей - Пловдив

Регионалният етнографски музей в Пловдив помага за възраждането на древния занаят плъстене

Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..

публикувано на 13.07.24 в 10:25