Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал съживява бита в древния римски град Марцианопол, днешна Девня

4
Снимка: Facebook/ancientmarcianopol

Истински фестивал за съживяване на древността се провежда на мястото на античния амфитеатър в близост до Музея на мозайките в гр. Девня. Наречен е "Марцианопол – животът в древния град" и цели да пресъздаде всички аспекти от живота в един от 20-те най-големи римски града, процъфтявал преди 17-18 века.

Марцианопол /Marcianopolis/ е известен с това, че в годините на своя разцвет е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим. На негова територия са открити най-големите съкровища от сребърни монети, намерени на едно място – повече от 100 хиляди, и дори за кратко той се е превърнал в столица на Римската империя и иззел ролята на центъра на света на Древния свят.

Фестивалът, посветен на живота в древния град се провежда на 22 юли и в него участват групи за исторически възстановки от България и чужбина. Те ще покажат гладиаторски битки, изпълнение на присъди, весталки, римска кухня за чревоугодници, конни демонстрации, шествията и бита на народите, населявали преди векове територията на днешна Девня. Входът е свободен, а вечерта античният фестивал ще завърши с рок концерт под звездите.

Съставил: Гергана Манчева
Снимки: Facebook/ancientmarcianopol

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15
Снимка: Българска православна църковна община „Свети Седмочисленици“ в Рим

Отец Иван от Рим: Българите посрещат с изключителна духовна радост светлия празник 24 май

Най-голямото честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, извън пределите на България по традиция се провежда в Рим. Всяка година в навечерието на празника във..

публикувано на 22.05.24 в 15:40