Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал съживява бита в древния римски град Марцианопол, днешна Девня

4
Снимка: Facebook/ancientmarcianopol

Истински фестивал за съживяване на древността се провежда на мястото на античния амфитеатър в близост до Музея на мозайките в гр. Девня. Наречен е "Марцианопол – животът в древния град" и цели да пресъздаде всички аспекти от живота в един от 20-те най-големи римски града, процъфтявал преди 17-18 века.

Марцианопол /Marcianopolis/ е известен с това, че в годините на своя разцвет е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим. На негова територия са открити най-големите съкровища от сребърни монети, намерени на едно място – повече от 100 хиляди, и дори за кратко той се е превърнал в столица на Римската империя и иззел ролята на центъра на света на Древния свят.

Фестивалът, посветен на живота в древния град се провежда на 22 юли и в него участват групи за исторически възстановки от България и чужбина. Те ще покажат гладиаторски битки, изпълнение на присъди, весталки, римска кухня за чревоугодници, конни демонстрации, шествията и бита на народите, населявали преди векове територията на днешна Девня. Входът е свободен, а вечерта античният фестивал ще завърши с рок концерт под звездите.

Съставил: Гергана Манчева
Снимки: Facebook/ancientmarcianopol

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10
Петър Богдан Бакшев, нарисуван от Васил Горанов

Репродукция на първата българска история от XVII в гостува в президентството

Репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“ - първият исторически трактат за България, предшестващ с близо век знаменитата "История славянобългарска" на отец Паисий, ще бъде представен днес от 11.00 часа в..

публикувано на 21.05.24 в 06:30
Софиянци се тълпят да прочетат царския манифест с указа-закон за новата власт на превратаджиите

Български уроци – защо един военен преврат не води до "обнова"?

Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция , забраняват партиите и македонската..

публикувано на 19.05.24 в 05:30