Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 120 години от Илинденско-Преображенското въстание

| обновено на 03.08.23 в 09:18
Снимка: Стоян Радев

Тържествена проверка-заря по случай 120 години от обявяването на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г.  се проведе  в София. Въстанието е връхна точка в борбата за освобождение на българите от Македония и Одринска Тракия. Тържествента церемония се проведе пред паметника на Незнайния войн в София от 21.00 часа. Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев  прие почетния строй на Националната гвардейска част със знамената светини. В тържествената проверка-заря участва и Гвардейският представителен духов оркестър. 

Политиците ни почетоха паметта на героите в Илинденско-преображенското въстание 

"2 август е символ – на тази дата преди 120 г. българите в Македония и Одринска Тракия доказват, че идеята за демократична република, в която българи, турци, евреи ще бъдат равноправни във всяко отношение, не е увиснала на бесилото заедно с Васил Левски", заяви премиерът акад. Николай Денков на церемонията по случай 120-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстание в София. Той добави, че тази идея придава смисъл и вдъхва мъжество на хиляди борци, които жертват живота си в името на свободата и равенството между всички народности.

В словото си президентът Румен Радев изтъкна, че Илинденско-Преображенското въстание се е пренесло далеч във времето, защото резултатите от него са надхвърлили непосредствените му политически и военни цели. По думите му, днес то заема важно място в отношенията ни с Република Северна Македония и в нашето сближаване на основата на историческата истина. 

Сред присъстващите бяха председателят на Народното събрание Росен Желязков, вицепремиерът Мария Габриел, вицепрезидентът Илияна Йотова, изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов, духовници, министри, депутати, военни. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15
Снимка: Българска православна църковна община „Свети Седмочисленици“ в Рим

Отец Иван от Рим: Българите посрещат с изключителна духовна радост светлия празник 24 май

Най-голямото честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, извън пределите на България по традиция се провежда в Рим. Всяка година в навечерието на празника във..

публикувано на 22.05.24 в 15:40

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10