Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Габриел от Румъния: Знам, че обичате много България, но обичайте я чиста!

7
Снимка: Facebook /Румънеца Чисти България

„Казвам се Габриел и съм един румънец, който живее в Лондон. От време на време си идваме в България. И реших да стана доброволец. Искам да обединим хората и общините и да даваме личен пример. Щом един румънец, живеещ в Англия, може да чисти България, значи и вие можете. Знам, че обичате много България, но обичайте я чиста!“ – така румънецът Габриел започва видео обръщението си към българите, което е качил в своята фейсбук страница „Румънеца чисти България“. Целта му е да вдъхнови сънародниците ни да направят страната си по-чиста и приветлива.

Вижте обръщението на Габриел, публикувано във Фейсбук:


Той е инженер агроном. Научил е чудесен български от съпругата си, която е варненка. Българо-румънското семейство живее в британската столица, но редовно пътува до Варна, а също и до София, където едно от децата посещава физиотерапия заради рядък синдром.


През март, докато чака детето му да излезе от процедури, в продължение на седмица, по 1-2 часа на ден, Габриел почиства зелените площи в близост, които са неподдържани, частично превърнати в паркинг и дори в нерегламентирано сметище. По този начин румънецът иска да допринесе за чистотата на София. А когато се връща във Варна, той продължава с безкористния си труд и пример, научаваме от репортажа на Александър Йорданов от БНР-Варна, който разговаря с него на детска площадка в квартал „Трошево“:

„Даже на тази площадка моето дете, което още не е проходило, лазеше на четири крака и отиде там, където прилича на пясъчник, казва Габриел. И там видях, че има много висока трева. Разрових тревата и намерих пирони и три остри метални предмета, които стърчаха, които са опасни за живота. Отидох при кмета и му казах. Дойдоха след 3-4 дни и ги изрязаха. Сега реших направо да разчистя мястото, защото има много трева тук, между плочките и там също!"

Последната акция на Габриел е преди дни в столичния квартал „Хиподрума“. Благодарение на безвъзмездните му усилия, детската площадка на улица „Софийски герой“ е неузнаваема - няма и помен от грозните графити и рисунки по съоръженията. Румънецът е публикувал снимки от площадката със следния призив: „Моля ви да се грижите за тази площадка, където е мястото на най-хубавите спомени на повечето деца. Малко ацетон, една гъба и след това вода ще премахнат рисунките, ако някой пак реши да я вандализира“.


Така Габриел иска да покаже, че истинският патриот не просто обича своята страна, но се грижи да е чиста. По думите му, не всички западноевропейски държави имат такава богатата история и чудесни пейзажи като България, но е тъжно да се виждат отпадъци в градовете и в планините ни:

„Трябва да се грижим първо за себе си и да си помогнем сами, а не да чакаме на някой друг. Защото ако обвиняваме кмета и после кмета каже, че хората правят боклука, така ще се обвиняваме 50 години и ще живеем в мръсотия" - казва в заключение Габриел.

Румънският гражданин и съпругата му планират да се преместят в София и доброволческите му акции да стават все по-редовни.


Вижте още:

Текст: Венета Николова /по материал на Александър Йорданов от БНР-Варна

Снимки: Facebook /Румънеца Чисти България



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Свобода Бъчварова

Отбелязваме един век от рождението на писателката и сценариста Свобода Бъчварова

"Истината е благодат за оня, който е готов да стигне до край". Думите са на писателката и сценарист Свобода Бъчварова, от чието рождение на 11 януари се отбелязват 100 години.  Според Свобода Бъчварова, цинизмът е големият удар върху човечеството...

публикувано на 11.01.25 в 11:35
Над пет коня в Берлин, 1912

Лазар Добрич – българинът, изобретил “Трапеца на смъртта”

"Преди да изобретя "Трапеца на смъртта", аз се наричах Лазар Добрич и така ме пишеха по афишите и програмите." Сеньорът на световното цирково изкуство винаги ще бъде помнен с най-рискования номер на манежа – с протегната ръка към един отвъден свят, но..

публикувано на 09.01.25 в 10:20
Проф. Теодора Драгостинова

Проф. Теодора Драгостинова изследва исторически процеси на Балканите от Щатския университет в Охайо

През 1920 г. една млада жена с деветмесечно бебе е поставена пред тежък житейски избор – да остане в София при своя съпруг, да замине при родителите си в Одрин или да избере установилия се в Солун брат. След два месеца на разпити, молби, писма и..

публикувано на 16.12.24 в 10:35