Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природните богатства на резервата "Юлен" в Пирин

13
Снимка: Facebook / NPPirin

В разгара на август, Банско е пълен с туристи. Курортният град е предпочитан като лятна дестинация, заради зеленината, чистия въздух и най-вече възможностите за пешеходни преходи в Пирин. Освен като водещ ски център в тази част на Балканите, Банско е известен и като "Вратата" към Национален парк "Пирин", който пък е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световното културно и природно наследство.

Десетки маркирани пътеки отвеждат до недокоснати от човешка намеса места с невероятно богата флора и фауна. Сред тях е и резерватът "Юлен", създаден през 1994 г., за да съхрани и опази ценните горски и растителни екосистеми, както и огромното многообразие от животински видове на територията му. „Юлен“ е високопланински резерват, разположен е на надморска височина от 1650 до 2851 метра, а територията, която обхваща, е с площ от близо 3157 хектара. Още за този природен оазис научаваме от интервюто на Чавдар Златев от БНР – Стара Загора с доц. Борислав Григоров, преподавател по биогеография в СУ "Свети Климент Охридски":


"По отношение на флората, резерватът "Юлен" може да се похвали с наличието на около 700 вида висши растения от които над 40 са включени в Червената книга на страната. Откриваме вековни гори от бяла и черна мура, смърч, ела. Доминиращ вид сред храстовите съобщества е клекът, а сред ценните растителни видове трябва да споменем и планинския божур, нарцисовидната съсънка, както и златистата кандилка." – казва доц. Борислав Григоров.


На територията на природния парк се намират и поредица от красиви езерни групи – Василашки, Дислишки, Типицки, Полежански и Стражишки. Но в района има и единични езера, които дават началото на няколко малки реки. 


"Резерват "Юлен" е дом и на множество животински видове,  допълва доц. Борислав Григоров. – Балканската пъстърва се среща в някои от езерата и реките. За любителите на орнитофауната тук интерес биха представлявали синигерите, кълвачите, сокерицата, глухарят и балканският кеклик. По отношение на бозайниците пък трябва да отбележим наличието на дивата коза, както и вече позабравените на много места в страната ни вълк и мечка."


Ако искате да се запознаете с природните богатства на Пирин, в т.ч. и на резервата "Юлен", е препоръчителна предварителна подготовка. А най-добре е за целта да наемете планински  водач от най-близките до резервата градове Банско и Добринище.

""Юлен" е един от посещаваните резервати в нашата страна, като за това допринася и наличието на една антична крепост, която е разположена съвсем близо до съвременния град Банско датирана още от преди римската епоха. Но напомням, че резерватът е строго защитена територия, в която е забранена всякаква човешка дейност, с изключение на посещенията с научна и образователна цел. И на подобни места може да се минава само по обозначените пътеки, без да се отклонявате от предварително очертания туристически маршрут. И е добре да се съобразяваме с правилата за поведение в защитените територии" – предупреждава в заключение доц. Борислав Григоров.


Вижте още :

Текст: Венета Николова

По интервю на Чавдар Златев за БНР-Стара Загора 

Снимки: Facebook / NPPirin


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивал на цацата дава старт на летния сезон в Кранево

Любимият на малки и големи Фестивал на цацата поставя началото на морските приключения в курортното селце Кранево! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция очакват гостите край северния ни черноморски бряг от 14..

публикувано на 14.06.24 в 11:10
Язовир Широка Поляна

Батак е много повече от красив град в Родопите с драматична история и живописна природа

За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..

публикувано на 13.06.24 в 09:15

Община Чепеларе посреща гостите си с нов туристически маршрут

През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..

публикувано на 08.06.24 в 10:30