Саарбрюкен е университетски град в Германия и столица на провинция Саарланд. Тук живеят много наши сънародници, дошли да потърсят късмета си далеч от България. Мнозина от тях обаче не са скъсали връзката с родината и държат децата им да посещават и българското училище „Васил Левски“. Неделното ни школо е основано преди 13 години от Евелина Аврамова, която и до днес е негов ръководител.
„Наречено е на Васил Левски с много любов и преклонение пред неговата личност. Самата аз имам емоционална връзка с делата на Апостола. Моите предци са участвали в комитет, който той е създал и всяко лято посещаваме местата, през които той е минавал“, казва Евелина Аврамова. Спомня си как предложението ѝ да основат българско школо било посрещнато с голям ентусиазъм от сънародниците ни в Саарбрюкен. Освен това, училището има филиал, създаден преди 6 години в Кайзерслаутерн, в област Рейнланд-Пфалц. От тази есен школото открива нов филиал в съседен Хомбург. Защо е толкова важно децата ни в чужбина да се обучават на български език?
„Това е начин да не се чувстваш изолиран, да не се чувстваш чужд, начин да имаш връзка с децата си – казва ни Евелина. – Трябва да съхраним тъничката нишка, по която да осъществяваме комуникация, а това е родният ни език, с който сме израснали. И всичките тези нюанси, цялата тази пъстрота на българския език, можем да им я предадем. Това е коренчето, което искаме да дадем на децата ни, за да не бъдат листенца, които всеки вятър да духне насам и натам.“
Българските ученици в Саарбрюкен са отлично запознати с личността на Дякона. Преди време музейни работници от къщата-музей на Левски в Карлово гостували на училището в немската провинция. Те изнесли интересни беседи пред децата и заедно с тях разработили различни проекти. Освен това, училището отбелязва всяка годишнина от гибелта на Апостола с богата програма.
„Тази година, в студения и мрачен февруарски ден, нашите деца вдъхновено рецитираха собствено творчество, пяха песни за Апостола, показаха свои презентации за живота, делото и мястото на Левски в националната ни и световната история. Тържественият ден завърши със състезание „Лъвски скок“ – разказва Евелина. Какво още научават малките ни сънародници в Саарбрюкен:
Българското школо вече се готви за новата учебна година. Засега в него са записани 130 българчета. „Но се оказва, че движението в началото, в средата и в края на учебната година при нас е много динамично“ – твърди Евелина Аврамова и пояснява:
„Много често започваме годината и изведнъж пристигат нови деца, чийто родители решават да опитат щастието си в чужбина. Други пък, в средата на учебната година, решават да се върнат обратно в България, защото не им е провървяло тук. Тази година на 10 септември откриваме наш филиал и в Хомбург– това е град, който също се намира в област Саарланд. Така, от есента училищните средища, където българчетата от нашата област и граничните райони могат да се обучават, вече стават три“ – казва в заключение Евелина Аврамова.
Училище „Васил Левски“ германския град Саарбрюкен се включи в инициативата на Радио България „С мисъл за Левски“ по повод 150 години от гибелта на Апостола, изпращайки ни снимки и видеа, които ни правят съпричастни на часовете им по България. Благодарим!
Снимки и видеа: Българско училище „Васил Левски“ в СаарбрюкенПубликацията е осъществена по проект, реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата, в рамките на Националната програма за отбелязване на 150-ата годишнина от гибелта на Васил Левски.
От Посолството на България в Сеул съобщиха във Фейсбук страницата си, че са в процес на осъвременяване на своята база данни, съдържаща информация за контакт с постоянно пребиваващите на територията на Република Корея български граждани...
Игралният филм “Защото обичам лошото време” на Яна Лекарска ще бъде представен по време на Европейския филмов фестивал в Стокхолм. Инициативата е на Българското посолство в Швеция в сътрудничество с Националния филмов център към Министерството на..
Учениците от Българското неделно училище “Св. св. Кирил и Методий” Дортмунд заедно със своите учители ще влязат в ролите на герои от български народни приказки и ще изпълнят български народни песни, съобщиха от учебното заведение. По този начин –..