Аутизмът e нарушение в развитието, засягащо способността за общуване и взаимодействието със заобикалящия свят. Проявява се в ранното детство, преди 3-годишна възраст, и се диагностицира по симптомите от аутистичния спектър, проявяващи се в този период. Смята се, че по-големите деца, тийнейджъри и възрастни не развиват аутизъм. По данни на Световната здравна организация 1 на 100 деца по света има аутизъм или друг вид разстройство от този спектър. У нас обаче липсва статистика, както за децата, така и за възрастните, изправени пред подобни предизвикателства. Няма и достатъчно места, на които тези хора да потърсят някаква форма на грижа и подкрепа в спокойна и сигурна среда.
„При родителите на деца с проблеми от аутистичния спектър, степента на тревожност е много по-голяма, отколкото при родители на деца с други увреждания, защото не е ясен пътят, който трябва да извървиш. Затова е много важно да не се обвиняват, да се успокоят и да приемат мисълта, че цял живот ще имат едно уникално дете, а после и уникален възрастен, да не се отказват от утвърдените терапии при психолог, терапевт и ерготерапевт, а чак след тях да търсят алтернативните методи – съветва Милена. – Много често родителите започват с алтернативни терапии, с надеждата децата им да се излекуват. Засега обаче липсва вълшебно хапче за целта. Затова просто нека помислят и в зависимост от своите финансови възможности, да изберат какво да правят.“
Що се отнася до грижата за лицата с подобни диагнози през последните 30 години, Милена Кънчева е категорична:
„Променя се към по-добро, защото и родителите вече започнаха по-спокойно да говорят по темата за аутизма. Преди стигмата беше много тежка и повечето семейства предпочитаха да не говорят и да не си показват децата. Уви обаче, нищо не се случва с онези темпове, с които ни се иска.“
Общуването на специалистите с тези личности е изключително важно за тяхната социализация и адаптация към заобикалящия ги свят и общество. То ще бъде част от терапията във вила „АутистикА“, а темите, които се обсъждат са разнообразни:
„За тях е много трудно да разберат какво чувстват, какви са емоциите на хората. Иначе темите се отнасят до всичко, което се случва около тях, но те се нуждаят от повече време, за да го осмислят – обяснява Милена Кънчева. – Успяваме ли обаче да накараме обществото да приема хората с определени различия? Не говорим само за аутизма или някое физическо или ментално увреждане. Стараем се чрез изкуството, личният пример и представянето пред хората на онова, което децата и младежите могат, да развиваме емпатията към тях, което е един взаимно полезен процес.“
Като част от дневния център Милена се надява да заработи и социално предприятие, в което хората, чието състояние позволява това, да могат да работят. Надяват се да намерят и ментори, които да им помогнат да реализират своя потенциал и в други сфери, извън центъра.
Докато всичко това се случи обаче, къщата предоставена от Столична община за безвъзмездно ползване в продължение на 10 години, се нуждае от основен ремонт, за който от организацията набират средства, чрез различни работилници и други инициативи. Доброволци от частна фирма са ги подкрепили с дарение и помощ за почистването на изоставения имот.
Снимки: Гражданско движение „Помощ на лица с проблеми в развитието“, БГНЕС
Президентът на България Румен Радев и кралят на Йордания Абдула Втори са домакини на срещата на високо равнище "Процес Акаба" с фокус върху Балканите, в която участват близо 30 делегации, водени от държавни ръководители, представители на..
Министерството на образованието и науката на България обяви правилата , графика и таблицата за образуване на състезателния бал за прием на студенти, докторанти и специализанти за обучение в български държавни висши училища съгласно Постановление №..
Българинът винаги се е отнасял с благодарност и уважение към домашните животни. Конят, волът, магарето, кравата от незапомнени времена са най-верните съдружници и помощници на народа ни в полската работа. Навлизането на механизацията и технологиите..
Българинът винаги се е отнасял с благодарност и уважение към домашните животни. Конят, волът, магарето, кравата от незапомнени времена са най-верните..
В брой 45 на предаването слушайте: Как изкуственият интелект може да помогне в работата на българските неделни училища зад граница -..
Първият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков очаквано беше неуспешен. 150 депутати отхвърлиха вота , внесен от парламентарните групи..