Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Античната история на Сердика оживява в сърцето на София

4
Снимка: Facebook / SERDICAismyROME

За трета поредна година, в столицата се провежда античният фестивал "Сердика е моят Рим", организиран от Сдружение за антични реконструкции "MOS MAIORUM ULPIAE SERDICAE". През почивните дни, 9-и и 10-и септември, в археологическия парк "Западна порта на Сердика", посетителите ще имат възможност да се докоснат до античната история на София с нейните древни обичаи и култура, чрез разнообразни възстановки, а фокусът е поставен върху две важни личности от античната история – Константин Велики и неговият син.


В програмата на фестивала са предвидени и посещение в занаятчийски работилници, ателиета, демонстрации на антична мода и робски пазар. Организаторите са подготвили и разучаване на военни постройки, като и интересни игри. Тази година те очакват още по-голямо чуждестранно участие, в сравнение с предишните години, с представители от Австрия, Словакия, Унгария, Италия и Румъния, което ще направи фестивала още по-разнообразен и интересен.


Снимки: Facebook / SERDICAismyROME

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

170 години от рождението на слависта и българист Константин Иречек

На 24 юли  отбелязваме 170-годишнината на родения във Виена чешки историк, славист, библиограф и почетен член на Българската академияна науките. Той е син на историка Йосиф Иречек и внук на бележития славист Павел Шафарик. Завършва история във философския..

публикувано на 24.07.24 в 11:52

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43