Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антарктиците ни ще изпробват нови възможности за научни изследвания на предстоящата си мисия 

Снимка: БГНЕС

ANTARSUP-23 е името на втората експедиция на българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” заради основната му мисия да подпомага научните изследвания на континента.  

По време на Antarctic Suport учените ще работят по десет научни проекта, ще изпробват нови възможности за научни изследвания с помощта на доставени на борда на плавателния съд микроскопи и уреди за вземане на океаноложки проби и ще продължат строителството на нов научен лабораторен блок в българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън.  

Командирът на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън Камен Недков.
Плаването до Антарктида и престоят на кораба в района на базата ни ще продължи около пет месеца – от началото на ноември т.г. до началото на април 2024 г., съобщи командирът на “Св. св. Кирил и Методий” капитан Николай Данаилов. Той призова българските учени да имат по-смели проекти, защото благодарение на научноизследователския кораб страната ни вече не е само “островна държава” на Антарктида. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 38

В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..

публикувано на 13.02.25 в 12:00
Атанас Запрянов

Министърът на отбраната обсъжда в Брюксел дългосрочната подкрепа за Украйна

Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..

публикувано на 13.02.25 в 06:35

Климатологът проф. Георги Рачев: Състоянието на въздуха ни прави равни

Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..

публикувано на 13.02.25 в 06:10