Кой и за какво гласува днес
Право да избират общински съветници и кметове имат граждани над 18-годишна възраст, регистрирани по постоянен и по настоящ адрес на територията на страната към изборния ден, като поне единият от адресите е на територията на съответната община, а в избори за кмет на кметство – на територията на кметството.
Избирателите, които са променили адресната си регистрация след 28 април, имат право да гласуват по предишен адрес.
Българските граждани с двойно гражданство, които нямат настоящ адрес извън страната, и отговарят на горепосочените условия, могат да гласуват в местните избори през 2023 г.
Право да гласуват имат и гражданите на страни-членки на ЕС, които не са български граждани, имат статут на продължително или постоянно пребиваващи в България и са живели най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място, притежавайки адресна регистрация там.
Избори за кмет на кметство се произвеждат в селищата, в които са регистрирани повече от 100 души с постоянен адрес.
За участие в изборите в ЦИК са регистрирани 58 партии и 9 коалиции, а за доверието на избирателите ще се надпреварват над 8 хил. кандидат-кметове на общини, кметства и райони и над 30 хил. кандидати за общински съветници, от които 10 са чужденци. При желание избирателят може да гласува с преференция за определен кандидат за общински съветник от листата на дадена политическа сила.
Продължителност на изборния ден
Изборният ден започва в 07:00 ч. и завършва в 20:00 ч. Ако след този час пред секциите има чакащи, гласуването може да бъде удължено до 21:00 ч.
Агитацията и предварителното съобщаване на резултати в изборния ден са забранени. Социологическите агенции обявяват прогнозните резултати в края на изборния ден – след 20 часа.
Балотаж – защо и кога
Според социологическите проучвания ни очаква и втори тур, който ще се проведе на 5 ноември там, където никой от кандидатите за кмет не получи повече от 50 % от подадените действителни гласове. На балотаж ще отидат кандидатите за кмет с най-високите два резултата от първия тур.
Преди изборите министърът на регионалното развитие Андрей Цеков предупреди за необичаен ръст на регистрациите по настоящ адрес в някои райони, променящ електоралния баланс на определени населени места и предизвикващ съмнения за изборен туризъм. Така се оказа, че къща в гр. Стамболийски е приютила 652-ма живущи, апартамент в софийския жк. "Люлин" е населяван от 99 обитатели, а на адрес в гр. Горна Оряховица, който е поле без сграда, живеят 138 избиратели.
Проследяване на вота
За тези местни избори са регистрирани 15 организации с наблюдатели и 4 социологически агенции.
Снимки: Централна Избирателна Комисия, БТАНовото начало на работната седмица настъпва с полъха на равносметката от отминаващата 2024-та година и в очакване на завършен четвърт век от новия век. В "България днес" ще се опитаме да откроим най-важното за страната ни в политически план и да обобщим..
Във вторник времето в по-голямата част от страната ще е предимно слънчево, със слаб вятър от запад-югозапад. Преди обяд в котловините и равнините ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност, но след обяд видимостта ще се подобрява. Минималните..
В позиция до медиите по повод решението на Върховния касационен съд в регистъра на вероизповеданията да бъде вписана Българската православна старостилна църква служебният премиер Димитър Главчев заяви категорично, че Българската православна църква е..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
Първата шейни зона на Витоша отвори врати, след като в планината натрупа достатъчно сняг и утъпквателните машини могат да обработват широкия терен...
" Според правилата на църквата на едно място, на една канонична територия не може да има две православни църкви ." Така патриарх Даниил коментира пред..