Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родопските носии вдъхновиха млади европейски дизайнери

Снимка: БТА

Народните носии от Родопския край вдъхновиха млади европейски дизайнери, финалисти в проекта Echo Academies на фондация Open Space, съобщи БТА, като цитира Alma Communication.

В приключилия наскоро първи етап имаше участници от България, Италия, Испания, Нидерландия, Литва, Турция, Косово и Албания. Финалистите, избрани от журито с председател проф. Любомир Стойков, са трима. Илка Ахиу от Косово представи колекция с традиционното каре от родопска носия и плъстенето като техника. Българинът Йордан Михалев представи детайли от родопска носия, но с модерен прочит, а Хосе Мари Ста Иглесиа от Нидерландия се вдъхнови от декорацията с гайтани експериментира с формата на носията. Младите дизайнери, стигнали до финала, ще бъдат финансирани за производство, като критериите са новаторско и интересно предаване на темата и потенциал на колекцията им да бъде произведена и носена. В следващите месеци с тях ще работят професионалисти от Cumedia (Белгия), Echo Academy Smolyan и микроорганизация от техните държави, които те сами си избират

През 2024 година тримата дизайнери ще представят своите готови колекции пред публика, като за целта трябва да изработят тоалетите с нужното качество и да изготвят стратегия за представянето им. На базата на тези изисквания и трите колекции ще получат отличия и парични награди.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..

публикувано на 24.06.24 в 04:30
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10