60 представители на български фолклорни състави, от 15 държави, сред които Италия, Франция, Испания, Гърция, Норвегия, САЩ и от група „Мартеница", която е съставена изцяло от унгарци, участват във Втората творческа среща – семинар на ръководителите на фолклорни състави в чужбина. Тридневната проява в София е организирана в от Агенцията за българите в чужбина и Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина. Радослава Недялкова, която живее в Милано, Италия, и е председателя на Асоциацията, заяви че не е лесно българската култура и традиции да бъде опазена в чужбина, но е важно. „Всеки от нас има страшно много трудности в организирането, защото става дума винаги за финансиране, за намиране на зали, за осигуряване на преподаватели, дори намирането на хореограф, който да може адекватно да води часовете по народни танци. Всъщност, ние не правим само това. Ние правим мартенички, сурвачки, затова и смело казваме, че сме едни читалища в чужбина, защото всеки от нас започва с организирането на фолклорна група, но след това реално нещата прерастват в нещо много по-богато", подчерта Недялкова. „Наистина сме едни посланици на България из цяла Европа и вече и отвъд океана", допълни Недялкова.
Изявени имена от писателското съсловие на България са включени със свои произведения в новия брой на електронното литературно списание „Eslavia“ . Това съобщиха специално за Радио България Аксиния Иванова и Иван Цанков, съответно, председател и секретар..
На 30 март 2004 година излиза първият брой на български вестник във Великобритания "БГ Бен". Началото е скромно – осем страници формат А4 и една голяма мечта – да се превърне в обединител на българите на Острова. Днес, 20 години по-късно,..
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...