Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под пръските на водопада Гюрлек в Източните Родопи

Снимка: YouTube / БНР - Радио Кърджали

В красива местност в Източните Родопи попадаме на истинско природно чудо – водопадът Гюрлек. За него знаят малко хора, тъй като се намира далеч от отъпканите туристически пътеки. Но напоследък все повече туристи идват тук, за да общуват насаме с природата и да усетят живителната сила, струяща от водните му пръски. Есента, когато планината е наметнала най-красивата си одежда, е идеалният сезон за пешеходен преход до скрития в дебрите й водопад.

БНР-Кърджали публикува във Фейсбук кратко видео от това райско кътче. Вижте го:

Водната каскада е наричана също Гюллек, което в превод означава "силно бучащ". Намира се близо до живописното родопско селце Даскалово в община Черноочене. Водата се спуска от не много високо – около 10 м, но пък гледката е впечатляваща. Местните хора твърдят, че каскадата "работи" целогодишно, т.е. тя никога пресъхва, дори през най-горещите августовски дни.


Освен това, Гюрлек е лесно достъпен и е подходящ за преходи на семейства с малки деца. Можете да паркирате на пътя, където е обособено малко уширение, след което ви очаква около километър и половина леко спускане надолу. През това време ще се дивите на красиви природни картини, а водопадът ще ви приветства отдалеч с бълбукащата песен на кристалните му води.

В района ви препоръчваме да посетите каменното село Ненково с въжения мост, който е единствената му връзка с цивилизацията. В близките скали ще откриете следи от загадъчни трапецовидни ниши, изваяни преди хиляди години от древна цивилизация. Въобще целите Източни Родопи са осеяни с тези необясними човешки творения. Можете да съчетаете разходката си до водопада Гюллек и с посещение на известната пещера "Утробата", разположена край село Ненково.

Вижте още:

Текст: Венета Николова

Снимки: YouTube / БНР - Радио Кърджали




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Рекордни успехи, но с неясни перспективи – за оптимизма в туризма през 2024 г.

Докато България преживява поредната политическа криза, усещането за безпътица се задълбочава, а разделението и недоволството в обществото надделяват, има един сектор, който успя да разчупи този мрачен контекст – туризмът. През 2024 година страната..

публикувано на 28.12.24 в 07:15

Вино, спа, приключения и релакс - идеалната комбинация за почивните дни

Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..

публикувано на 20.12.24 в 11:00

От зимна приказка до екзотични брегове – пик на пътуванията по празниците

Празниците наближават и офертите за Коледа и Нова година се разграбват като "топъл хляб". Резервациите са започнали още от месец септември и сега е почти невъзможно да откриете свободни места в по-популярните ни дестинации , съобщават..

публикувано на 13.12.24 в 10:15