"Фестивалът на елхите" в Индиана, САЩ показва в залите на Историческия музей в града 78 коледни дръвчета, украсени от едни от най-големите и известните местни асоциации, компании и организации. Събраните на ежегодното благотворително мероприятие средства се разпределят за нуждаещите се, а за първи път сред елхите, в цялото си великолепие, грее и българско дръвче!
България е представена благодарение на Асоциацията "Българи в чужбина 681" (Association Bulgarians Abroad 681),– сравнително млада организация, но с редица участия и организиране на различни мероприятия, на които представя българската история, култура, традиции, идентичност, самосъзнание и български език.
Какво отличава българската красавица на "Фестивала на елхите"?
"Най-характерното за нашата елха е, че всички орнаменти и играчки са ръчно изработени, защото всеки може да отиде и да купи играчки от магазина, а целта ни беше да покажем българското – обяснява Ралица Коларова в интервю за Радио България. – Представихме различни техники на изработка на играчки, има играчки с българска бродерия, плетени на една кука, хартиени апликации, рисувани стъклени играчки. Също така декорирахме шишарки, за да изглежда по-натурално, по-истинско дървото."
До всяко дръвче-участник във фестивала е поставена кратко обяснение. "Коледна елха, украсена с български ръчно изработени орнаменти, изплита гоблен от традиция, общност и празничен чар под мигащи светлини" – гласи българското описание. Какво послание носи българската коледна елха в далечна Индиана?
"Основната цел е благотворителната, но нашата, като българи, беше да покажем родните български традиции на хората в Индианаполис – казва Ралица Коларова. – Не всеки е чувал за България, но много хора сега научиха вече и за българските бродерии, и за България покрай този фестивал, който продължава до 6 януари. Така че има време още много хора да го видят и да разберат за България!"
За желаещите да посетят фестивала: Indiana History
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..
Българи, които днес са в Сърбия - гласуват в секциите в Босилеград и Цариброд, казаха за БНР ангажираните с вота от другата страна на границата, предава кореспондентът на БНР в Кюстендил Кирил Фалин. До 15 часа в Цариброд са гласували над 300 души,..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..