Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православните християни почитат Св. Анна - майка на Богородица

На 9 декември се прекланяме пред Св. Анна – майката на Богородица.

Дълги години Йоаким и Анна нямали потомство и отправяли молитви към Бога да ги дари с рожба. Един ден Ангел Господен се явил пред Анна и я възвестил, че ще роди дъщеря Мария за спасението на света. Благодарна за тази вест, тя дала обещание, че ще посвети детето на Бога и удържала на думата си, въвеждайки, заедно със съпруга си, 3-годишното момиче в храма.

Светицата се смята за покровителка на брака, семейството, майчинството и жените.

На 9 декември православната църква почита Света Анна

Православната църквата почита Света Анна и през лятото, на 25 юли, когато се отбелязва денят на успението (смъртта) й. 

Днешният ден в народната традиция е известен като нарича Света Анна Зимна или Анино Зачатие. Традиционно трапезата е постна, защото празникът попада в периода на Коледните пости.

На иврит името Анна означава благодат, милост, благоразположение. Имен ден на 9 декември празнуват всички, които носят имената Анна, Анка и пр..

Прочетет повече за традициите на празника:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

170 години от рождението на слависта и българист Константин Иречек

На 24 юли  отбелязваме 170-годишнината на родения във Виена чешки историк, славист, библиограф и почетен член на Българската академияна науките. Той е син на историка Йосиф Иречек и внук на бележития славист Павел Шафарик. Завършва история във философския..

публикувано на 24.07.24 в 11:52

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43