Най-свидният син на България, Апостолът на свободата Васил Левски е вдъхновение за поколения българи. През тази година Радио България отправи покана към децата от българските училища зад граница, чийто патрон е Васил Левски, да запишат и заснемат свои мисли за героя, да прочетат съчинение или стих, да изпеят песен или да нарисуват Левски. Инициативата ни е част от Националната програма за отбелязване на 150-ата годишнина от гибелта на героя, подкрепена от Министерството на културата на Република България. Включиха се десет училища, които ни направиха съпричастни на часовете по България. За тях разказахме в красиви мултимедийни публикации на българската страница на Радио България, в рубриката "С мисъл за Левски".
"Чрез съвместната инициатива с неделните училища зад граница Радио България показва и на сънародниците ни у нас, че българите в чужбина не забравят историята и героите си" – убеден е главният редактор на Радио България Красимир Мартинов.
Удивително е колко плам и емоция влагат българчетата, когато говорят за Апостола. В очите им той е истински супергерой:
"Най-големите виждат във Васил Левски политическа фигура, а най-малките – една фикция, някакъв човек от приказките. С децата на 10-11-годишна възраст беше най-забавно да се коментира Васил Левски, защото те не могат да повярват, че е съществувал такъв човек, който е бил и достатъчно харизматичен, за да поведе толкова много българи след себе си, и достатъчно интелигентен, начетен, добре говорещ, добре изглеждащ, здрав физически, за да може да извърши толкова дълги обиколки във всички сезони из България. Затова едно от децата ми каза, че си представя Левски като един супергерой. Дори го описа като човек от приказките, с лилава коса и с оранжеви дрехи – разказа пред Радио България Даниела Георгиева, председател на Българското дружество "Васил Левски" в Шанън, към което има и неделно училище за децата на сънародниците ни в ирландския град.
"Това тръгва от семейството, от връзката, която имат с България и това е първият мотив – да могат пълноценно да общуват на български, когато са във ваканция, да разбират това, което виждат, да разкажат за преживяното. Защото ако го няма езикът – връзката се губи“, казва г-жа Иванова пред Радио България.
Милена Везенкова е още една от многото наши сънародници потърсила светлото бъдеще зад граница. Преди повече от 23 години отива във Великобритания, където среща съпруга си – също българин. Създават семейството си, раждат се децата им и…. откриват българско училище в Баркинг, Източен Лондон (Великобритания). Избрали без колебание името – Българско школо "Васил Левски", не случайно:
"Аз съм от село Войнягово, където Васил Левски е учил децата на четмо и писмо. И до ден днешен там има къща-училище, което всички познават като Школото. Също така училището във Войнягово, в което аз съм учила като дете, носеше името на Апостола. И когато дойде идеята, толкова години по-късно в Лондон да има българско училище, нямаше никакво съмнение или колебание какво да бъде името му" – спомня си българката.
Отвъд историческите факти и събития, за днешните българчета в Баркинг, убедени сме и за децата на сънародниците ни по целия свят, най-интересни са историите, свързани с човешкия облик и смелостта на Дякона – как се е дегизирал в различни дрехи, за да избяга от османските потери, как при залавянето му на Къкринското ханче е закачил цървула си на оградата, как децата във войняговското училище са писали на пясък и как Левски им е пял песни – просто едни човешки малки истории, които създават образа на голямата личност и остават в съзнанието за цял живот. А вдъхновението често намира израз във видео филмчета, които българчетата по света създават с мисъл за Апостола:
Вижте още:
Публикацията е осъществена по проект, реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата, в рамките на Националната програма за отбелязване на 150-ата годишнина от гибелта на Васил Левски.
Съставил: Елена Каркаланова
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е в същината на седмата годишна среща "Българско слово, музика, багри и танц", която ще събере..
Мария Касимова-Моасе ще представи тази вечер от 20.00 ч. в Берлин, Германия, авторския си спектакъл "Свободно падащи истории". Събитието ще се проведе на български език в Българския културен институт на адрес Leipziger straße 114-115, 10117..
Български фолклорен концерт ще се състои днес на коледния базар на площад „Хвиездославово“ в словашката столица Братислава. Това съобщи БТА, позовавайки се на Деница Секуличка, председател на Българския културен съюз в Братислава и редактор на..
"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от..