Защитата на правата и интересите на сънародниците е приоритет за българската държава и мой личен приоритет като президент, каза в Призрен Румен Радев на среща с българската общност. Той присъства на откриването на офис на българско сдружение в Косово, както и на откриване на кабинет на българския почетен консул. Радев изрази признателност за това, че в нелеките исторически времена общността е успяла да съхрани своята българска идентичност, самосъзнание и култура.
Президентът заяви, че има пълен консенсус в институциите за подкрепа на българските общности в чужбина, като се финансират нови програми. 120 студенти от Косово се обучават в България. Надяваме се, когато тези млади хора се връщат тук, да подпомагат своето родно място или намират успешна реализация, пожела Радев.
Той отбеляза, че най-важният му разговор с президента и премиера на Косово е бил за намирането на всички законови възможности, българската общност да получи признание и да намери своето място в Консултативния съвет на общностите към косовския президент. Радев заяви, че има уверения от домакините, че това ще стане в най-скоро време. За предстоящото преброяване на населението, Радев подчерта, че е изключително важно всеки свободно да заяви своята етническа принадлежност.
Председателят на дружеството „Обединени българи“ Расмин Хамза отбеляза, че е важно да бъде признато българското малцинство, за да имат основни права. България може да ни помогне с подкрепа, добави той. Близо 15 000 души в Косово имат българско самосъзнание. За последните 5 години в парламента в Прищина са внесени 2 петиции с искане българите да бъдат признати за национално малцинство и да бъдат вписани в Конституцията на Косово.Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..