Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карамановден е!

Снимка: архив

Православната църквата почита днес свети Силвестър. Римски папа, живял през III-IV в., който, според легендата, кръщава император Константин І Велики.

Народът ни тачи св. Силвестър като покровител на животните, и по-специално на едрия рогат добитьк. Затова и празникът се нарича още Карамановден, Волски празник, Риначовден, Силвестри, Силвестровден. 

Обичаят на празника има очистителен характер - свързан е с чистене, ринене на тор от оборите, който не е изхвърлян от Коледа. В нощта срещу празника момците, които са коледували, организирани в дружини от по няколко души, обикалят домовете, в които има едър впрегатен добитък.

В Западните Родопи наричат деня Сполезов и, подобно на Игнажден (20 декември), гледат кой пръв ще влезе в къщата. Гостът трябва да е добър и заможен човек, за да бъде добра и благодатна годината. Прието е на трапезата да не се слагат свинско месо и сланина, за да бъдат здрави животните.

Още за традициите, поверията и песните, свързани с този празник прочетете в публикацията на Радио България "Силвестровден – народни обичаи и вярвания"

А ние казваме, честит имен ден на всички, които носят имената Силвестър, Силвия, Силвана, Серафим, Гopан, Гopица. Бъдете здрави!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 29 април 2025 г.

На 29 април честваме паметта на светите девет мъченици в Кизик и преподобни Мемнон Чудотворец. Монахът Мемнон Чудотворец се подвизавал в египетската пустиня от младостта си. Чрез тежки постнически трудове той постигнал победа на духа над..

публикувано на 29.04.25 в 06:00

Църковен календар - 28 април 2025 г.

На 28 април православната църква възпоменава апостолите Иасон и Сосипатър и мъчениците от Корфу . Свети апостол Иасон произлиза от Тарс (Мала Азия) и е първият християнин в града. Апостол Сосипатър бил от Ахая. И двамата били..

публикувано на 28.04.25 в 06:00

Църковен календар - Томина неделя

На 27 април Църквата ни отбелязва Томина неделя, наречена още Антипасха. На осмия ден след Великден, в края на Светлата седмица, следва специален празник, наречен Антипасха , което означава "вместо Великден" или "противоположно на..

публикувано на 27.04.25 в 06:00