Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите се страхуват от войната в Украйна и в Близкия Изток

Война, смърт и криза – това е челната тройка на най-големите страхове на българите. 28,3% от тях се страхуват от война, 23 на сто от смъртта и почти 1/5-та се боят от икономическа или финансова криза, Данните са от представително проучване на Националния център за парламентарни изследвания от края на 2023 г.

От края на живота си се притесняват най-вече хора на възраст над 59 г., повечето от тях са с ниско образование и живеят в малки населени места. Кризата тревожи най-младите и най-възрастните българи, предимно тези от ромски и турски етнос. Но притеснението от война е равномерно разпределено сред хора от различни социални и демографски групи. Според 69% от анкетираните войната в Украйна е заплаха за сигурността на България. За 54% войната в Близкия Изток също е заплаха. “Сред 52% от хората доминира притеснението, че страната може да бъде нападната от чужда държава. Че ще пострадат от бежански вълни и тероризъм в региона се боят 73 на сто. Притесненията им се увеличават поради мнението, че България не е в състояние да се противопостави на външна агресия”, пише в анализа на проучването. 15% от българите смятат, че НАТО не може да защити териториалната цялост на страната, а в способностите за това на ЕС се съмнват 18%. Между 36 и 38% са на мнение, че могат да ни помогнат, но само малко.

Расте и несигурността на българите за проблемите в страната. 79% посочват, че битовата престъпност нараства, а 78% говорят за ръст на организираната престъпност. През 2022 г. на това мнението са били съответно 55 и 60% от анкетираните. 70% от хората се притесняват от насилие от крадци, 69% - от хулигани, 54% - от наркомани, а 39% - от бежанци. 15% се притесняват, че може да бъдат нападнати от полицията. Всеки втори не се чувства сигурен и защитен на улицата.

Корупцията е основната причина за несигурността. 42% я обвиняват за ръста на престъпността, следвана от обедняването за 40%, неефективността на прокуратурата, следствието и съда за 32% и подкупността на полицаи и магистрати за 29%.

Анкетираните са оценили и работата на институциите по скалата от 1 до 6. Най-високата оценка е добър 3,6 на полицията и среден 3,02 на местната администрация. 2,78 е оценката за прокуратурата, 2,74 за съдебната система, а на дъното са неправителствените организации с 2,61. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Средна оценка: 0 - много неудовлетворен до 10 - много удовлетворен

Поредна класация нарежда българите сред най-неудовлетворените хора в ЕС

С оценка от 5,9 българите са най-недоволни от живота си сред държавите от ЕС, показват данни от проучване на Евростат за 2023 г. В изследването хората в ЕС е трябвало да оценят цялостната си удовлетвореност от живота по скалата от 0 – "крайно..

публикувано на 17.10.24 в 09:45

Слънчево време и сравнително високи температури ни подарява 17 октомври

В четвъртък, 17 октомври, ще бъде предимно слънчево. По-значителна облачност ще има над Североизточна, а към обед и над Централната част на България, която към края на деня ще намалее. Ще духа слаб до умерен вятър от изток, в Източна България..

публикувано на 16.10.24 в 19:45

СЕМ изслуша кандидатите за генерален директор на БНР, предстои избор

Съветът за електронни медии днес изслуша последните трима кандидати за генерален директор на Българското национално радио преди да направи избора си на 17 октомври т.г. Седем души се състезават за поста – сегашният директор Милен Митев,..

публикувано на 16.10.24 в 17:17