На 14 януари ромската общност в България празнува своя най-значим празник – Васильовден. За да споделят традициите на ромския фолклор по посрещането на Ромската нова година, както е известен още празникът, на гости в БНР бяха децата от училището в село Граф Игнатиево, област Пловдив.
Пред Първо студио на БНР те представиха танц на различните етноси и "цигански романс"…
…. разказаха как са се появили ромите и защо почитат Банго Васил (Куция Васил). Легендата гласи, че дяволът разрушил моста, по който минавали ромите, но св. Васил го възстановил и така спасил ромите от удавяне…
…сурвакаха с наричания за късмет, здраве и берекет…
…почерпиха с традиционна баница с късмети.
Децата бяха посрещнати от генералния директор на БНР Милен Митев, а посещението е организирано от Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе", който над 20 години работи в сферата на образователната интеграция.
Снимки: Ани Петрова, Десислава Семковска
Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..
Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..
Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към..