Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Скопие и София почетоха саможертвата на Мара Бунева

Паметната плоча на Мара Бунева в центъра на Скопие на кея край река Вардар
Снимка: Атанас Величков / tribuna.mk

На 13 януари 1928 г. Мара Бунева прострелва сръбския прокурор Велимир Прелич в центъра на Скопие до стария мост над Вардар, след което се прострелва в гърдите. Прелич е отговорен за нечовешките изтезания на млади българи и смъртните присъди от Скопския студентски процес през 1927 г.. "Защото обичам Отечеството си...!", това са последните думи произнесени от легендарната 27-годишна българка от Тетово.

На 13 януари 2024 г. сутринта в Скопие местни българи и представители на информационната агенция БГНЕС положиха венец на лобното място, където преди 96 години се разиграва трагедията.

На 12 януари 2024 г. вечерта, преди 19 ч. в София мнозина желещи зрители не можаха да влязат в препълнената зала на кино "Одеон", където бе премиерата на филма „Отмъстителката“. Сценарист на лентата разказваща за Мара Бунева е Тони Николов, режисьор Ралица Димитрова, оператор Пламен Герасимов. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

170 години от рождението на слависта и българист Константин Иречек

На 24 юли  отбелязваме 170-годишнината на родения във Виена чешки историк, славист, библиограф и почетен член на Българската академияна науките. Той е син на историка Йосиф Иречек и внук на бележития славист Павел Шафарик. Завършва история във философския..

публикувано на 24.07.24 в 11:52

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43