Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двуезичен кратък филм представя богатствата на Националния музей "Земята и хората"

7
Снимка: Национален музей „Земята и хората“

Царството на минералите и кристалите, скрито в сърцето на българската столица, вече привлича още повече посетители чрез нова видеовизитка, представяща многоликия образ на тази недостатъчно позната забележителност в София.

Защо си струва да посетите Националния музей "Земята и хората"? Това може да разберете от новия кратък филм със субтитри на английски език, представящ Музея като пространство за множество научни и културни събития – тематични изложения, изложби, концерти, образователни програми, изследователска дейност.


Отворил врати през 1987 година, Националният музей "Земята и хората" ни показва вълнуващата връзка на Човека с Природата чрез своите уникални експозиции. Най-атрактивната сред тях е "Гигантски кристали", срещани изключително рядко в природата. Тук се намира най-богатата в света колекция от гигантски кристали на кварца. Тя е в София, благодарение на сънародника ни от Бразилия Илия Делев, който "пръв в света започва да спасява уникалните природни творения – гигантските кристали, от разрушаването им при минно-добивната дейност", пояснява пред БНР Светлана Енчева, директор на Националния музей "Земята и хората".


Любителите на минерали могат да се насладят на най-богатата систематична колекция на земни минерали в Югоизточна Европа, както и на уникални минерални находки от България, сред които се открояват български ахати с богатство на форми и цветове.  

Посетителите могат да се запознаят отблизо, разбира се, и с "благорoдниците" на минералното царство – скъпоценните камъни, като наред с популярните диамант, сапфир, рубин, смарагд, аквамарин, тюркоаз са изложени и по-малко известните танзанит, хиденит, кордиерит.


Филмът накратко представя и историята на сградата на музея, датираща от края на XIX-и и началото на XX-и век, днес паметник на културата, част от комплекса "Софийски арсенал" и представител на индустриалното архитектурно наследство на столицата. Преди да се превърне в музей, сградата е била оръжейна работилница и Държавна печатница.


И нещо, което едва ли посетителите могат да предположат – в основната изложбена зала на музея можем да чуем звука на тръбен орган. Той се строи от българския майстор и музикант Росен Драганов. 


Също концерти тук изнасят най-големите български симфонични оркестри, хорови състави и бележити солови изпълнители.

Всяка година на 19 юни се празнува Денят на дарителя, когато се открива експозиция с нови дарения. Сред дарителите е и Българският антарктически институт с образци от далечна Антарктида. 


Сред най-очакваните гости на Музея са децата, като тук те могат да навлязат в света на геологията и минералогията чрез игра. Промиват злато, изучават минералите под микроскоп, правят ‎истински научни експерименти, слушат разкази за скъпоценни камъни.

Изработването на новия промо филм на Националния музей "Земята и хората" е по проект по Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти на Национален фонд "Култура".

"Визитката" може да бъде гледана във всички онлайн канали на Националния музей "Земята и хората".

Друг проект, отново реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", е Виртуална разходка с интерактивни тагове. Тя дава възможност на хора от цял свят да разгледат отдалеч залите на музея.

Снимки: Национален музей „Земята и хората“

Текст: Росица Петкова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изложба в София "По следите на Михайло Парашчук“

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...

публикувано на 18.11.24 в 17:41

Приключенско кино от 39 държави пристига на „Банско филм фест“

За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..

публикувано на 17.11.24 в 08:15

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10