Под заглавието “Природни пейзажи, градове и находки, които превръщат България в голямата изненада на Европа” испанското издание на “Нешънъл джиографик“ публикува материал, посветен на нашите забележителности, съобщи посолството ни в Мадрид.
В публикацията списанието акцентира върху многообразния облик на страната ни - тя е балканска с планините си, средиземноморска с кухнята си, повлияна от културния си допир с Ориента, близка до Елада с топлите си нрави. Отделено е внимание на Пловдив, на Бачковския и Рилския манастир, на Розовата долина и Казанлъшката гробница, на Велико Търново и София, на характерната ни кухня и непокътната природа.
Това е вторият материал, който испанското издание на популярното списание посвещава на страната ни. В края на м.г. "National Geographic" отдели централно място за най-старото съкровище в света от петото хилядолетие пр. н.е. – част от колекцията на варненския Археологически музей.През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..
Селският туризъм върви ръка за ръка с опознаване на кулинарията на дадено място. А районът на Кюстендил е златна мина в това отношение. Затова гастро туровете в тази част на България набират все по-широка популярност. Туристите посещават малки ферми..
Маврудът е поезия в бутилка - така го определят ценителите на емблематичния нашенски сорт вино. Характерен за него е наситеният рубинен цвят, както и високите нива на танини и киселини. Аромати на горски плодове, шипков мармалад, землисти нотки, билки..