За първи път Ню Йорк стана домакин на майсторски клас по народни танци с именития ни хореограф проф. д-р Антон Андонов, ръководител на катедра "Хореография" в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив.
Събитието събра на едно място ценители на родния фолклор от близо и далеч. "Българи, американци, японци, някои от тях пропътували стотици километри, пристигнаха специално, за да се срещнат с професор Андонов и да участват в класа му" – написаха във Фейсбук домакините на проявата от Българското училище "Христо Ботев" в Ню Йорк.
По стара българска традиция, проф. Андонов е бил посрещнат с обредна погача и специален поздрав, подготвен от учениците от танцовия състав към училището с ръководител Галя Сахарова.
Заедно с проф. Андонов участниците в семинара са разучили 8 различни по сложност български хора от различни фолклорни области на България. "С всяко ново движение, което се разучаваше, стъпките ставаха все по-сложни, изпълненията все по-емоционални и аплодисменти огласяха залата. Усмивките по лицата на участниците бяха достатъчни, за да разберем, че магията на танца радва, вълнува, обединява и преди всичко ни напомня, че България живее в сърцата ни!" – казват от училище "Христо Ботев" в Ню Йорк.
Още снимки от майсторския клас по народни танци- в Ню Йорк, вижте в галерия под публикацията.
Снимки: Българско училище "Христо Ботев" – Ню Йорк
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..