Хиляди хлопки и чанове огласиха Ямбол в 25-ия юбилеен Международен маскараден фестивал „Кукерландия“. Над 2000 хиляди кукери, сурвакари, бабугери, камилари, старци, джамалари и други фолклорни персонажи показват богатството на маскарадната обредност от цяла България. Близо 50 маскарадните групи дефилираха. Оценява ги жури от фолклористи, етнолози, етнографи и хореографи. „Групите трябва да се придържат към автентичността на традицията, а не да залагат на атракция и културно инженерство“, призова д-р Иглика Мишкова от Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките. Жените и децата нямат място в тези ритуали, те са характерно мъжки, обясни тя. „ Ако ще правим тотална замяна на ролите, наистина бихме очаквали вече и мъже като лазарки“, допълни Мишкова.
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..