Човекът е част от обществото и трудно би живял без да общува. Затова грижата за доброто представяне пред другите започва още в ранна възраст, когато се учим да говорим. Всичко започва в семейството, но забързаният начин на живот забавя развитието в речта на подрастващите. Днес децата все по-късно се научават да говорят правилно, казват специалистите, които "лекуват" дефектите в говора. Родителите не общуват достатъчно с децата си, а дългото време пред таблета или компютъра също възпрепятства усвояването на езика ни. "Освен технологиите, "вина" имат и чуждите езици, особено английският, които навлизат отрано в речта на децата ни и също забавят проговарянето на български език. А нека не забравяме, че нашият език е труден и трябва специално внимание към правилното произношение и подреждане на думите в речта ни" –казва Боряна Мургина, специалист логопед с дългогодишна практика.
От години в българските училища има специализиран логопедичен кабинет, където се работи с децата, особено с тези, които имат специални образователни потребности. "Това е голяма подкрепа за родителите, но за съжаление логопедът в училище има толкова много работа, че трудно може да обърне внимание на всяко едно от децата" – пояснява Боряна Мургина. На помощ идват извънучилищните логопедични кабинети, където работят много опитни специалисти и където се обучават и студентите.
Освен в кабинета си в София, Боряна Мургина е поканена да консултира и деца на българи в чужбина, които посещават нашите неделни училища зад граница. Боряна е консултант към българското училища "Абагар" в Рим и много се радва на резултатите, които постигат заедно с учителите и родителите на българчетата там. "Аз съм много щастлива, че тези семейства не забравят за корените си и искат да ги продължат. Българският е труден, но майчиният език наистина е важен за интелектуалното и за емоционалното развитие на всяко дете" – казва специалистът.
В България няма точна статистика колко са децата с речеви проблеми, но през последните години броят им чувствително се увеличава. В специализирания кабинет на Боряна Мургина в София на ден има не по-малко от 7 консултации на деца със забавено развитие в говора. Така работата на логопеда, макар да остава скрита зад стените на кабинетите, играе много важна роля при диагностиката на ред неврологични заболявания:
"Преди 3 години си създадохме сдружение на частните логопеди, в което работим точно по тези въпроси – да можем да изградим база данни за децата и да насочим колеги, които да работят в цяла България, за да улесним родителите – казва Боряна Мургина. – Подкрепата на родителите е много важна, например при едно дете от аутистичния спектър трябва голяма помощ за семейството. Вече навлиза и в българската практика ново направление, наречено "ерготерапията". Тя е свързана с движенията, през които се "атакуват" лявото и дясното полукълбо на мозъка. Тези специалисти допълват екипа на логопедите и са от голяма помощ в цялата практика."
Снимки: Facebook /Боряна Мургина, Българско неделно училище "Абагар" Рим, Евелина ПетроваСлед като посвещава 23 години от живота си на Кралския военноморски флот, британецът Дарен Картър решава да се уволни през 2013 г. Признава, че в продължение на години се е носил без посока през "бурните води на живота" - от работа..
Казва, че отдавна не се чувства чужденец в България. Тук е неговият дом, научил е българския и подобно на повечето ни сънародници се вълнува от политическата ситуация в страната. Но най-голямата му страст, това, което изпълва дните му със светлина..
Доц. д-р Марко Скарпа изследва Кирило-Методиевото наследство и ролята на южнославянските скриптории и работилите в тях за разцвета на културата на Балканите през XIV век книжовници. Интересува се също от отзвука, който духовният подем в България и във..
През 1920 г. една млада жена с деветмесечно бебе е поставена пред тежък житейски избор – да остане в София при своя съпруг, да замине при родителите си..