Преди пет години варналийката Надежда Дамянова пристига във френския град Сен Назер, за да се присъедини към съпруга си, който от 2014 г. работи в местния корабостроителен завод. Корабостроителната индустрия в Сен Назер е една от най-добре развитите в Европа и не случайно през 2018 г. именно там е построен най-големият дотогава пътнически кораб в света, наречен Symphony of the Seas.
Икономически добре развитият град подсигурява достатъчно работни места, а привлича и немалко българи. В последните години броят на българските семейства, пристигащи в Сен Назер, се увеличава значително, а този факт светва сигналната лампичка в съзнанието на Надежа, че те ще имат нужда и от българско образователно средище.
"През 2020 г. основах Асоциация „Българско училище „Надежда“, съобразно френското законодателство - с културна насоченост – разказва ни Надежда Дамянова. - Първата година, като истински доброволец, започнах да събирам децата. От градската управа ни предоставиха зала напълно безплатно. Изградих добри контакти с хората там и въпросната зала стана мястото, където се събирахме с децата в продължение на една година, за да празнуваме традициите и обичаите.
А тайната надежда на Българското училище „Надежда“ беше да се впишем в изискванията на Постановление на Министерския съвет № 90, с което се подпомага дейността на българските неделни училища в чужбина. Така и нашето училище се официализира и функционара вече трета година. През настоящата учебна година успях да отворя и филиал в град Рен. Той е по-голям град от Сен Назер, но там българите са доста разпръснати из малките градчета около Рен. И сега имам една много красива зала, която успях да намеря. Събираме се с децата в неделя, а в събота съм в Сен Назер."
В момента Надежда се справя напълно сама, но вече търси и други педагози, които да поемат децата, чийто брой се увеличава постоянно. "Абсолютно сама съм, но не мога да се оплача, защото моят съпруг ми помага много. Той е корабостроител, инженер, а децата вече го разпознават и, ако случайно го няма, питат къде е, защо го няма" - казва ни тя.
Никак не е лесно да се организира обучението на деца, които са на различна възраст и с различно ниво на владеене на българския език. Как се е справила Надежда?
"Първата година беше изключително трудно. Имаше деца от всякаква възраст. Има деца, които говорят само френски език, с които изучаваме българския език като втори чужд. Постепенно започнах да оформям групи, съобразно нивото на владеене на езика. И вече са разделени на различни класове. Имам детска градина, имам два първи и един втори клас."
Освен на българчетата в неделното училище, Надежда Дамянова е преподавател по английски език в католическото училище на малко градче в близост до Сен Назер.
"Задължителна за мен е работата с деца. Аз не мога да си представя как ще мине период от време, в който аз няма да докосвам и да гушкам деца. Това е невъзможно при мен да се случи. Обожавам децата. В България около 14-15 години съм работила като учител и сега съм изключително щастлива, че имам възможността да продължа и в чужбина професията си."
Попитана за други проблеми, с които се сблъсква и решими ли са те, Надежда Дамянова отговаря така:
"В момента бих била щастлрива, ако намеря още един учител. Пуснала съм информация за това. Вече имам нужда и от помощ, тъй като децата се увеличават. Но като цяло се справям. Нямам нужда от нещо допълнително. Като се сетя, че една година правих абсолютно всичко сама, с мой бюджет, с мои средства, материали и какво ли не… А в момента съм подпомагана от българската държава. И мога само да бъда благодарна!"
Интервюто с Надежда Дамянова е направено по време на образователния форум в Лисабон, организиран от МОН и българското училище в португалската столица, с подкрепата на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) и Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова.
Вижте още:
Снимки: Кр.Мартинов - БНР, Надежда Дамянова-личен архив, facebook.com/saintnazaire.officiel/
Няма точна статистика за броя на българите в Израел. Смята се, че българските евреи, преселили се там от страната ни са около 50 000. Независимо от броя им, както и в други държави по света, част от сънародниците ни са изключително задружни, за което..
Сънародници отбелязаха с тържество първата година от засаждането на български рози в парка “Куинс Гардънс” в лондонския квартал Бромли. Цветята са дарени от българите в Лондон, съобщи на сайта си Посолството на България във Великоритания...
Само на няколко километра западно от границата между Гърция и Албания и на около 40 километра от областния център Корча (алб. Korçë ) е разположен албанският град Билища (алб. Bilisht ). Част от градската интелигенция там е Лазо Нестори –..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..