Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атина е домакин на международен форум за българското образование зад граница

Снимка: БГНЕС

"Мисията учител по български език в многоезична среда. Предели на (не)възможното" е мотото на провеждащия се от 29 до 31 март в Атина международен форум, организиран по инициатива на лектората по български език и култура в Атинския университет.

Събитието  е част от проекта на Атинския университет „GraecoΒulgarica – Български културен калейдоскоп през гръцки поглед“, в рамките на националната програма на Министерството на образованието и науката "Неразказните истории на българите". Провежда се в сътрудничество с културния център "Иван Селимински" и Гръцко-българската асоциация за култура с председател Мая Лунголова. Ръководител на проекта е ас. Генчо Банев, лектор по български език и култура в Атинския университет.


В рамките на три дни университетски преподаватели, лектори, училищни ръководители, учители, родители и студенти, занимаващи се с българистика, дискутират по въпросите на преподаването на български език в българските неделни училища в чужбина и в училищните системи на приемащите страни. Поставя се акцент върху значението на знанието на български език и свързаните с него компетентности за професионална реализация на младите.


Срещата се провежда в смесен формат: на живо и дистанционно.

Към форума е предвидена и културна програма: посещение на постановката "Римска баня" по Станислав Стратиев и кратка литературна вечер, посветена на Валери Петров. Участниците във форума ще получат сертификати за участие, а материалите от работната среща ще бъдат публикувани в сборник.

Снимки: БТА, БГНЕС, facebook.com/vasillevskigr

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опашка за гласуване във Великобритания по време на изборния ден

Създаването на МИР "Чужбина" ще спре възможни манипулации с гласовете на сънародниците ни зад граница

Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..

публикувано на 20.11.24 в 11:45

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35
Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05