Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Външно министерство осъди антибългарски действия на македонските власти

Снимка: БТА/Архив

Считаме за недопустимо да бъде забраняван достъпът до литература, която е свързана с лица и събития от общата история на България и Северна Македония. Настояваме за незабавно прекратяване на подобни действия, се казва в позиция на Министерството на външните работи на България. Изявлението е по повод случай от 8 април, при който представител на българската общност в Северна Македония и български гражданин не е бил допуснат на територията на Северна Македония от граничните власти на пункта "Делчево", заради притежавани от него 10 книги.

"Категорично неприемливо е в 21-ви век да сме свидетели на действия, с които властите на една държава възпрепятстват упражняването на основни за демократичните общества права, каквото е правото на свободен пренос и достъп до информация. Още по-притеснителен е фактът, че тези събития се случват в страна, поставила си за цел интеграция в ЕС и декларираща своята привързаност към ценностите и принципите на общността", посочват от външно министерство.

Прави впечатление, че този необясним акт на граничните власти е предприет, след като България нееднократно призова темата за двустранните отношения да не бъде използвана като заложник във вътрешнополитическите процеси в Северна Македония, заявиха още от ведомството и изразиха надежда, че това не е умишлено търсена провокация срещу обществата от двете страни на границата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валежите продължават и във вторник, по-значими – в Източна България

Във вторник , 18 февруари , минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°. В София ще е около минус 5°. В по-голямата част от страната ще се задържи студено, облачно, с валежи от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд. Снежната..

публикувано на 17.02.25 в 17:40

Летището в София вече носи името на Апостола на свободата – Васил Левски

В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски" – София,  съобщи прессекретариатът на държавния глава. По Конституция президентът има правомощията..

публикувано на 17.02.25 в 17:23

Софийското летище работи при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия, съобщи БТА. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Самолетите се третират против обледеняване. Желателно е пътниците е да идват на съответния терминал на..

публикувано на 17.02.25 в 15:18