Знаете ли какво е общото между Лили Иванова, Васил Найденов, Йорданка Христова, Богдана Карадочева, група "Диана експрес"? Всички тези знакови за страната ни изпълнители започват своя професионален път през 60-те и 70-те години на XX век и бележат създаването и развитието на популярната по онова време естрада. Това са и едни от най-плодотворните десетилетия за майстора на "шлагери" – композитора Тончо Русев. През 1965 година се ражда и Международният фестивал "Златният Орфей". И въпреки, че говорим за времето на властващ комунизъм и терминът естрада е привнесен в България от Съветския съюз, той носи в корена си западно значение – estrade от френски език или estradа от испански, и означава повдигната сценична платформа, обикновено на открито, за музикални и танцови изпълнения.
Естрадната музика е спомен, носталгия и връзка с миналото, с детството, копнеж по текстове, които ни утешават и вълнуват и до днес. В това ще се убедят тази събота (13 април) всички гости и приятели на Център "Българика" в Чикаго, САЩ.
"Българската естрада от 60-те и 70-те години" е заглавието на специална вечер, която ще срещне сънародниците ни и всички любители на световната музика с любими изпълнители, позабравени песни, а за някои и напълно неизвестни гласове, белязали времето на зараждане на българската поп музика. Организаторите обещават "завръщане" в една далечна романтика, когато въпреки "допотопната" звукозаписна техника, всичко е много истинско, живо и неподправено.
С помощта на съхранени до днес аудио и видеоматериали от миналото гостите ще имат свободата да пеят, да танцуват, да съпреживеят както те усетят родната музика.
Началото ще бъде дадено в 19.00 часа местно време с вход свободен в Център "БЪЛГАРИКА", 1120 Elmhurst Rd, Mt Prospect, IL 60056.
Добра възможност да влезем в ритъма на България преди Петия юбилеен фестивал на българската култура в Чикаго, който тази година е насрочен за 12 май в културния център.
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..